Tradycja i skromność w domu jednorodzinnym Tecla Architektura i Urbanistyka
Tradycja i skromność w domu jednorodzinnym Tecla Architektura i Urbanistyka
Nieopodal Parku Krajobrazowego Doliny Bobru, w wyjątkowych okolicznościach przyrody, powstał nowy projekt mieszkalny studia Tecla Architektura i Urbanistyka. Budynek, nawiązujący do tradycyjnej architektury regionalnej, realizuje wizję archetypicznego, sielskiego domu – rustykalnego, pełnego uroku i niezwykle prostego.
Dom zbudowany na planie prostokąta od frontu wydaje się niezwykle tradycyjny, wtapiając się tym samym w sąsiednią zabudowę. Aby unowocześnić bryłę i otworzyć wnętrza na otaczający krajobraz od strony ogrodu umieszczono nowoczesne przeszklenia. Elewację budynku pokrywa biała farba oraz drewniane panele, które nadają całości jeszcze więcej rustykalnej przytulności. „ Inwestorzy od początku mieli dość klarowną wizję domu o prostej bryle i przejrzystym układzie funkcjonalnym. Przy dość niewielkiej powierzchni, dom miał mieć także potencjał rozszerzenia o kilka funkcji, takich jak sauna czy dodatkowy pokój, stąd pomysł częściowego wydzielenia pierwszego piętra nad strefą sypialnianą i sanitarną” – mówi Dagmara Żelazny ze studia Tecla w rozmowie z portalem Architektura i Biznes.
Architektka w utrzymującym się od lat trendzie nowoczesnej stodoły i licznych odwołaniach do tradycyjnej architektury w realizacjach mieszkalnych upatruje tęsknoty za archetypicznymi, prostymi i funkcjonalnymi domami, tak rożnymi od eksperymentalnych konstrukcji popularnych w ostatnich dziesięcioleciach. „W dobie szerszego stosowania rozwiązań ekologicznych ten trend jest niezwykle praktyczny, ze względu na zwartość bryły dającą lepsze rezultaty izolacyjności cieplnej” – dodaje.
Studio architektoniczne Mario Cucinella Architects wygrało konkurs na projekt dwóch wieżowców, które staną w Wiedniu. Projekt składa się z dwóch wież, a każda z nich przeznaczona jest do innych celów. Razem tworzą one złożony obraz, który wzbogaci panoramę miasta.
Pionier w druku 3D, firma ICON, ogłosiła budowę wydrukowanej w 3D społeczności. Projekt współtworzony jest przez Bjarke Ingels Group. Położone na północ od Austin, w mieście Georgetown, The Genesis Collection at Wolf Ranch stanie się pierwszym na świecie i największym osiedlem domów zbudowanym przez flotę robotów wykorzystujących techniki budownictwa addytywnego.
W mieście Hida w Japonii powstanie nowy budynek uniwersytetu, który połączy lokalne, tradycyjne motywy charakterystyczne dla japońskiej wsi i nowoczesność rodem z wielkiego miasta. Obła, harmonijna forma powstanie w malowniczym otoczeniu pól
Na terenie Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego już niebawem powstanie wyjątkowa realizacja, w dobrym stylu łącząca nowoczesny minimalizm i tradycyjną kaszubską architekturę. Za projekt Domu w lesie odpowiada zespół z pracowni INTERURBAN w składzie: Łukasz Piankowski, Weronika Juszczyk i Natalia Makarenko.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.