Otwarcie biblioteki Hunters Point w Nowym Jorku

Otwarcie biblioteki Hunters Point w Nowym Jorku

Hunters Point Library w Nowym Jorku, zdj. licpost.com

Budynek, który zaprojektowany przez Steven Holl Architects, przyciąga nie tylko entuzjastów literatury, lecz również tych, którzy pasjonują się nowoczesną architekturą.

Wyczekany start

W tym tygodniu odbyło się oficjalne otwarcie Hunters Point Library, oddziału  biblioteki publicznej w okręgu Queens w Nowym Jorku. Wydarzenie to przyciągnęło wiele osób i odbiło się szerokim echem w mediach.

ny bibblio 2
Hunters Point Library w Nowym Jorku, zdj. John Hill/World-Architects

Stało się tak za sprawą budynku, w którym mieścić się ma nowy oddział. Asymetryczna biała bryła z nieregularnymi, szklanymi „dziurami” w elewacji jest jednocześnie ekstrawagancka i elegancka. Z zewnątrz wydaje się chłodna i minimalistyczna, a wewnątrz – jasna i przytulna, dzięki wszechobecnemu drewnu.

ny biblio
Hunters Point Library w Nowym Jorku, zdj. John Hill/World-Architects

Kontrowersje narosły także wokół procesu powstawania budynku. Prace nad projektem rozpoczęły się bowiem w 2010 roku, więc zaprojektowanie i zbudowanie go zajęło 9 lat. Tak duże opóźnienie wynikło z problemów z wyegzekwowaniem obiecanej przez państwo kwoty na budowę z pieniędzy publicznych. Warto również nadmienić, że kwota, o której mowa, była niemała. 40 milionów dolarów – tyle kosztowało powstanie tej oszołamiającej i funkcjonalnej bryły.

nybiblio3
Hunters Point Library w Nowym Jorku, zdj. John Hill/World-Architects

Czy było warto? To pytanie będą zadawać sobie mieszkańcy Queens w Nowym Jorku. Trzeba jednak przyznać, że sama budowla cieszy oko i z pewnością będzie interesującym punktem na nowojorskiej panoramie architektonicznych różnorodności.

 

źródło: world-architects.com

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.