Oxagon od BIG powstanie w ramach projektu Neom

Oxagon od BIG powstanie w ramach projektu Neom

zdj. BIG

Projekt i budowa projektu Neom budzi wiele kontrowersji wśród wielbicieli architektury. Gigantyczne przedsięwzięcie, które już niebawem powstanie w dynamicznie rozwijającej się Arabii Saudyjskiej, zrzeszyło największe biura architektoniczne na świecie, które zgodziły się współpracować przy tym niezwykle ważnym obiekcie. Do uznanych architektów dołączyło oficjalnie studio BIG, prezentując swój projekt na Biennale w Wenecji.

Duńskie studio BIG zostało wybrane na głównego planistę pływającego miasta portowego Oxagon, które jest częścią rozwoju Neom w Arabii Saudyjskiej. Projekt został przedstawiony na wystawie w Biennale Architektury w Wenecji. Studio jest wymienione jako współpracownik projektu Neom obok brytyjskiego studia Adjaye Associates, austriackich studiów Coop Himmelb (l)au i Delugan Meissl Associated Architects, włoskich praktyk Studio Fuksas i Luca Dini Design and Architecture oraz niemieckiego studia LAVA.

Opisany jako „największa na świecie pływająca konstrukcja”, Oxagon będzie pełnił funkcję portu i centrum logistycznego. Planuje się go zbudować na Morzu Czerwonym na dalekim południu regionu Neom, aby połączyć się z statkami przepływającymi przez Kanał Sueski. Wystawa zorganizowana przez twórców projektu, przedstawia publiczności modele i wizualizacje charakterystycznego ośmiokątnego portu. Podczas gdy część miasta znajdować się będzie na lądzie, duży procent całego projekty znajdzie się na wodach Morza Czerwonego. Deweloperzy odpowiadający za budowę Neom twierdzą, że część przybrzeżna, która będzie zorganizowana wokół placów wypełnionych wodą połączonych małymi kanałami, stanie się „największą na świecie pływającą konstrukcją”. Oprócz portów handlowych w planie Neom znajdą się także rejsowy i centrum badań oceanograficznych.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.