Piramida Davida Adjaye na Biennale

Piramida Davida Adjaye na Biennale

zdj. David Adjaye Associates

Na Biennale Architektury w Wenecji został zaprezentowany nowy projekt pawilonu Davida Adjaye. Znany brytyjski architekt nawiązuje w nim - podobnie jak w wielu innych projektach - do spuścizny kulturowej Afryki.

Kwaee to budowla o ostrej strukturze wykonanej z przyciemnionego drewna. Kwaee w języku Twio oznacza las - jest to słowo pochodzące z dialektu języka Akan używanego w Ghanie. Forma projektu również nawiązuje do kultury afrykańskiej, którą architekt chętnie promuje w swoich projektach, pozwalając zapoznać się z nią szerokiej międzynarodowej publiczności.

zdj. David Adjaye Associates

 

Trójkątna struktura pawilonu jest “przebita” przez trzy otwory, w tym asymetryczny łuk na głównej elewacji, który jednocześnie pełni funkcję wejścia, zapraszającego zwiedzających do środka. Dwa inne otwory znajdują się pozostałych na bokach trójkąta. 

zdj. David Adjaye Associates

 


Drewniana bryła Kwaee charakteryzuje się listwami o różnej długości i pozycji, tworzącymi perforacje, które filtrują światło i tworzą intrygujące powierzchnie wewnętrzne. Wewnątrz znajduje się podwyższona platforma, na którą można wejść za pomocą skośnej rampy i schodów. Planuje się, że pawilon będzie gospodarzem wydarzeń takich jak wykłady i występy związane z tegorocznym tematem wystawy - Laboratorium Przyszłości.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.