LUS_3 to dom wyjątkowy. Wydaje się jednocześnie niewielki i niezwykle rozbudowany. Z pozoru jest zamknięty, a jednak głównym założeniem projektowym było otwarcie wnętrz na siebie. Dodatkowo, ukazuje zupełnie inne oblicze, w zależności od punktu, z którego się go ogląda.
Ukończony niespełna dwa lata temu projekt Dom LUS_3 autorstwa PL.Architekci znajduje się w jednej z miejscowości pod Poznaniem. Projekt domu, który miał powstać na działce o nieregularnym kształcie, pośród różnorodnej zabudowy jednorodzinnej, wymagał od architektów dużej kreatywności. Zadania nie ułatwiły wymagania inwestorów, którzy życzyli sobie domu „otwartego” – takiego, który zamiast dzielić przestrzeń na prywatne, zamknięte pokoje domowników, połączy ich światy i pozwoli na maksimum kontaktu między członkami rodziny.
„Punktem wyjścia przy projektowaniu domów są zawsze dla nas rozmowy z inwestorem: jak żyją, jak spędzają czas wolny, co lubią, jaki mają budżet… Nigdy nie dzielimy projektu na architekturę, wnętrza czy ogród – równocześnie pracujemy nad całością – dzięki czemu dom jest spójnym konceptem. Tak tez było z tym projektem” – mówią architekci.
Dom, choć podzielony jest typowo – strefa dzienna znajduje się na dole, a prywatna na górze – w istocie łączy obie kondygnacje. Piętro nie zostało całkiem odcięte od parteru. Zawieszone nad nim niczym antresola pozwala na komunikację i wspólne spędzanie czasu, nawet jeśli każdy z domowników znajduje się w innej części domu.
Międzynarodowe studio architektoniczne SOM zaprojektowało most Timber Bridge, który łączy High Line na Manhattanie z odnowionym dworcem Penn Station. Most ten składa się z 128-tonowego, dwusekcyjnego dźwigara typu Warren wykonanego z klejonego drewna warstwowego - inżynieryjnego produktu drzewnego tworzonego przez połączenie wielu mniejszych elementów. Tak przygotowane drewno jest niezwykle wytrzymałe, dzięki czemu może wspierać ciężkie konstrukcje.
Platforma Non Architecture zaprasza artystów grafików i rysowników do udziału w konkursie ReDraw. Przedmiotem konkursu jest opracowanie rysunku przedstawiającego Fallingwater, czyli dom nad wodospadem projektu Franka Lloyda. Organizatorzy pozostawiają uczestnikom pełną dowolność w wyborze techniki i stylu, w których wykonają swoją pracę konkursową.
Na pierwszej edycji Sharjah Architecture Triennial w Zjednoczonych Emiratach Arabskich wystawiono projekt współpracy biur Cooking Sections i AKT II – Becoming Xerophile, bogaty w nowoczesne technologie eksperymentalny pustynny ogród, nawiązujący do realiów życia społeczeństw żyjących w suchych rejonach świata.
Rozpoczęła się pierwsza faza budowy Bruce Museum w Greenwich w Connecticut. Firma EskewDumezRipple (EDR) z siedzibą w Nowym Orleanie, zajmująca się architekturą wnętrz i urbanistyką została wybrana do zaprojektowania nowego skrzydła i renowacji istniejącego budynku.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.