Po pierwszym rzucie oka na wizualizacje projektu designerskich domów z czerwonej cegły, można wziąć je za alternatywny ośrodek wypoczynkowy pod gorącym słońcem Afryki. Są to jednak domy pracownicze, zbudowane dla senegalskich rzemieślników pracujących nad meblami firmy Moroso.
Na obrzeżach stolicy Senegalu w Afryce Zachodniej powstały prototypowe domy dla pracowników włoskiej firmy meblarskiej Moroso, pracujących nad kolekcją mebli inspirowanych sztuką afrykańską – M’Afrique. Za projekt domów pracowniczych odpowiada nowojorski architekt Marc Thorpe, znany z interdyscyplinarnego podejścia do projektowania – prace zostały mu zlecone przez artystę i projektanta Abdou Salama Gaye’a, który od 10 lat sprawuje pieczę nad powstawaniem kolekcji M’Afrique.
Prototypowe domy są wykonane z produkowanej lokalnie cegły ziemnej. Materiał ten, zanim zostanie użyty, przechodzi przez długi i żmudny proces moczenia w wodzie i suszenia w afrykańskim słońcu, co zapewnia mu właściwości izotermiczne. Domy zbudowane z tak zahartowanej cegły nocą zapewniają przebywającym w nich ludziom przyjemny chłód, nawet pomimo wysokich temperatur.
Kształt domów inspirowany jest tradycyjnymi afrykańskimi budowlami – są niewielkie i zwieńczone spiczastymi dachami. Każda jednostka posiada dwa mieszkania dla pracowników i ich rodzin, oraz łączący je warsztat do prac rzemieślniczych. Inwestycja wspiera lokalną społeczność oraz przemysł, czerpiąc surowce do budowy z okolicznych produkcji oraz oferując pracownikom Moroso wygodne miejsca pracy i zamieszkania.
W małej miejscowości pod Częstochową powstał wyjątkowy dom, którego forma udowadnia, że architektura może zbliżać do świata natury. Biophilic House, bo tak właśnie nazwano projekt studia Libra Architekci, został utrzymany w barwach przyrody, które sprzyjają relaksowi i wyciszeniu.
Ogłoszono konkurs na projekt budynku dydaktycznego dla Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie. Zwycięzcy otrzymają nagrody pieniężne i zostaną zaproszeni do realizacji projektu.
Zakończono prace nad Eighty Seven Park, apartamentowcem projektu laureata Nagrody Pritzkera, Renzo Piano. Projekt samego budynku, jak i jego wnętrz, zakładał stworzenie luksusowych i komfortowych przestrzeni dla wymagających mieszkańców.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.