Biophilic house od Libra Architekci

Biophilic house od Libra Architekci

Biophilic House, zdj. Libra Architekci

W małej miejscowości pod Częstochową powstał wyjątkowy dom, którego forma udowadnia, że architektura może zbliżać do świata natury. Biophilic House, bo tak właśnie nazwano projekt studia Libra Architekci, został utrzymany w barwach przyrody, które sprzyjają relaksowi i wyciszeniu.

Biofilia to termin, który spopularyzował w latach 80 Edward O. Wilson, naukowiec Uniwersytetu Harvarda. Twierdzi, że posiadamy wrodzone poczucie wspólnoty ze światem przyrody, która jest niezbędna dla naszego prawidłowego funkcjonowania, działa jako czynnik leczniczy, wspomaga koncentrację, wyciszenie, przywraca upragniony balans. Współczesna architektura nie mogłaby zostać obojętna na potrzeby bliskości z naturą użytkowników. Biofilic design to nurt w projektowaniu z miłością do natury. Polepszenie samopoczucia, kreatywności, produktywności, redukcja poziomu stresu to niektóre z korzyści płynących z jego zastosowania. Projektowanie biofilne łączy ludzi i przyrodę” – piszą o swoim projekcie projektanci ze studia Libra Architekci.

Biophilic House, zdj. Libra Architekci

 

 Przestronny, jednopoziomowy budynek, stanął w okolicznościach dzikiej przyrody, na działce, która była niegdyś ukwieconą łąką. Bryła została zaprojektowana tak, aby otwierać się na otaczającą naturę. Udało się to osiągnąć dzięki przeszkleniom, które pozwalają mieszkańcom na podziwianie okolicznej roślinności. Mury zostały pokryte naturalnymi, stonowanymi barwami. „Współczesne domy powinny współgrać ze środowiskiem i zaspokajać potrzeby mieszkańców. Tak powstał projekt Biophilic House. Inspiracją do projektu były kolory ziemi : piasku, wody, skał, światła, powietrza, roślinności. Barwy te koją zmysły, wyciszają” – piszą architekci.

Biophilic House, zdj. Libra Architekci

 

Aby jeszcze bardziej zbliżyć dom do natury, w jego sercu zaplanowano przeszklone patio, eksponujące nieregularną sosnę. Swój wybór twórcy projektu uzasadniają słowami  Toyo Ito: „Nie ma lepszej architektury niż drzewo”. Minimalistyczna przestrzeń dzieli przestrzeń domu na dwie części – wschodnią, która pełni funkcję dzienną i zachodnią, w której znajdują się sypialnie i prywatne pokoje domowników.

Biophilic House, zdj. Libra Architekci

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.