W małej miejscowości pod Częstochową powstał wyjątkowy dom, którego forma udowadnia, że architektura może zbliżać do świata natury. Biophilic House, bo tak właśnie nazwano projekt studia Libra Architekci, został utrzymany w barwach przyrody, które sprzyjają relaksowi i wyciszeniu.
Biofilia to termin, który spopularyzował w latach 80 Edward O. Wilson, naukowiec Uniwersytetu Harvarda. Twierdzi, że posiadamy wrodzone poczucie wspólnoty ze światem przyrody, która jest niezbędna dla naszego prawidłowego funkcjonowania, działa jako czynnik leczniczy, wspomaga koncentrację, wyciszenie, przywraca upragniony balans. Współczesna architektura nie mogłaby zostać obojętna na potrzeby bliskości z naturą użytkowników. Biofilic design to nurt w projektowaniu z miłością do natury. Polepszenie samopoczucia, kreatywności, produktywności, redukcja poziomu stresu to niektóre z korzyści płynących z jego zastosowania. Projektowanie biofilne łączy ludzi i przyrodę” – piszą o swoim projekcie projektanci ze studia Libra Architekci.
Przestronny, jednopoziomowy budynek, stanął w okolicznościach dzikiej przyrody, na działce, która była niegdyś ukwieconą łąką. Bryła została zaprojektowana tak, aby otwierać się na otaczającą naturę. Udało się to osiągnąć dzięki przeszkleniom, które pozwalają mieszkańcom na podziwianie okolicznej roślinności. Mury zostały pokryte naturalnymi, stonowanymi barwami. „Współczesne domy powinny współgrać ze środowiskiem i zaspokajać potrzeby mieszkańców. Tak powstał projekt Biophilic House. Inspiracją do projektu były kolory ziemi : piasku, wody, skał, światła, powietrza, roślinności. Barwy te koją zmysły, wyciszają” – piszą architekci.
Aby jeszcze bardziej zbliżyć dom do natury, w jego sercu zaplanowano przeszklone patio, eksponujące nieregularną sosnę. Swój wybór twórcy projektu uzasadniają słowami Toyo Ito: „Nie ma lepszej architektury niż drzewo”. Minimalistyczna przestrzeń dzieli przestrzeń domu na dwie części – wschodnią, która pełni funkcję dzienną i zachodnią, w której znajdują się sypialnie i prywatne pokoje domowników.
Poznaliśmy finalistów konkursu na projekt Muzeum Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych. Konkurs, którego przedmiotem była rewitalizacja dawnego węzła kolejowego, projekt obiektu muzeum oraz otaczającego je parku, stanie w mieście Pensacola w stanie Floryda.
Zespół z pracowni TRZY.BE Architekci, w skład którego weszli Filip Banach i Paula Banach prezentuje projekt Domu Dopasowanego, który powstał w roku 2020 w okolicach Poznania. Głównymi założeniami projektu były funkcjonalność i niskie koszty utrzymania domu.
Studio architektoniczne Rhizome z Sankt Petersburga wygrało konkurs na projekt nowego Teatru Dramatycznego Dostojewskiego w Wielkim Nowogrodzie w Rosji. Projekt renowacji ma na celu uwydatnienie charakterystycznych cech teatru i zapewnienie miejsca na realizację nowego program kulturalnego i edukacyjnego, opracowanego przez dyrekcję. Ma ona nadzieję, że po przebudowie Teatr Dramatyczny stanie się obowiązkowym punktem wycieczek turystów i ulubioną instytucją kulturalną mieszkańców miasta.
Studio Miralles Tagliabue EMBT, kierowane przez Benedettę Tagliabue, wygrało międzynarodowy konkurs na przebudowę placu Century Square. To historyczne miejsce w sercu Szanghaju zostanie przekształcone w pełen zieleni i sprzyjającego relaksowi mikroklimatu park.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.