Projekt Dacza. Dom współczesnych nomadów

Projekt Dacza. Dom współczesnych nomadów

Projekt Dacza, zdj. Magda Tracz

Projekt Dacza to mobilny dom zaprojektowany przez AnnÄ™ Busch we wspóÅ‚pracy z architektami BarbarÄ… i Andrzejem Adamczykami oraz architektkÄ… MonikÄ… BinkowskÄ…. Prosty i bezpretensjonalny, doskonale wpisze siÄ™ w kontekst naturalny, jak i miejski – w zależnoÅ›ci od tego, gdzie zechcÄ… postawić go jego wÅ‚aÅ›ciciele.

Anna Busch, pomysÅ‚odawczyni i wÅ‚aÅ›cicielka Daczy, wyjaÅ›niajÄ…c genezÄ™ projektu, siÄ™ga pamiÄ™ciÄ… aż do czasów dzieciÅ„stwa. Wspomina, że okres wakacji spÄ™dzaÅ‚a beztrosko w niewielkiej przyczepie kempingowej na Å‚onie natury. „Czy byÅ‚o ono bezpoÅ›redniÄ… inspiracja do powstania Daczy? Wiem jedynie, że w mojej gÅ‚owie od lat kieÅ‚kowaÅ‚ pomysÅ‚ zbudowania maÅ‚ej chatki gdzieÅ› na Å‚onie natury. Od kiedy skoÅ„czyÅ‚am 18 lat stale siÄ™ przeprowadzaÅ‚am, zmieniaÅ‚am miasta, kraje i uniwersytety, dlatego zrealizowanie tego pomysÅ‚u nie byÅ‚o możliwe. To siÄ™ zmieniÅ‚o gdy osiadÅ‚am w Austrii i poznaÅ‚am Jakoba – skrajnego minimalistÄ™, który każdy, nawet najprostszy, zakup taki jak skarpetki czy zestaw talerzy poprzedza nÄ™kajÄ…cym pytaniem <<Czy naprawdÄ™ tego potrzebujemy?>>. Z poÅ‚Ä…czenia naszych osobowoÅ›ci powstaÅ‚ Projekt Dacza – minimalistyczny dom na koÅ‚ach” – mówi projektantka.

Projekt Dacza, zdj. Magda Tracz

 

Twórczyni projektu podkreÅ›la, jak ważne – obok minimalizmu i bliskoÅ›ci z naturÄ… – jest dla niej dbaÅ‚ość o dobro Å›rodowiska. „[…] Konstrukcja Daczy jest zbudowana w caÅ‚oÅ›ci z drewna Å›wierkowego, które jest lekkie, ale wytrzymaÅ‚e. Drewno ma naturalne wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci izolacyjne i może być z Å‚atwoÅ›ciÄ… poddane recyklingowi – w naszym przypadku wszystkie Å›cinki posÅ‚użyÅ‚y za opaÅ‚ w kominku. Zastosowane przez nas materiaÅ‚y izolacyjne tj. PIR i weÅ‚na szklana, nie sÄ… wprawdzie produkowane ekologicznie, ale ich niska waga i dobre parametry izolacyjne pozwoliÅ‚y na stworzenie energooszczÄ™dnego domu, który szybko siÄ™ nagrzewa i utrzymuje ciepÅ‚o. Na konstrukcji ekologicznej siÄ™ nie skoÅ„czyÅ‚o. W domku gotujemy na kuchence spirytusowej, a w Å‚azience korzystamy z bezzapachowej toalety zamrażajÄ…cej. Przy doborze sprzÄ™tów takich jak np. lodówka zwracaliÅ›my szczególnÄ… uwagÄ™ na ich energooszczÄ™dność. Zamontowanie bojlera o pojemnoÅ›ci zaledwie 15 litrów przekreÅ›liÅ‚o szansÄ™ na nieekologiczne gorÄ…ce kÄ…piele w hektolitrach wody. Dodatkowo zastosowane przez nas ogrzewanie Infrarot jest bardzo wydajne, ponieważ 100% wytwarzanego ciepÅ‚a oddaje podÅ‚odze. Może być też zaprogramowane przy użyciu aplikacji mobilnej” – opowiada Anna Busch.

Projekt Dacza, zdj. Magda Tracz

 

Obecnie Dacza znajduje siÄ™ w Styrii, w pobliżu malowniczego jeziora Packer Stausee. Jej wÅ‚aÅ›ciciele myÅ›lÄ… jednak o przestawieniu jej w inny rejon Austrii, by móc doÅ›wiadczyć nowych, zaskakujÄ…cych przeżyć. Gdy domek nie jest używany przez wÅ‚aÅ›cicieli, jest on dostÄ™pny do wynajÄ™cia. Jego wÅ‚aÅ›ciciele – w odpowiedzi na liczne zapytania o możliwość kupna Daczy – rozważajÄ… stworzenie kolejnej, podobnej konstrukcji.

Więcej informacji o możliwościach wynajęcia domku znajdziecie na stronie www.projekt-datscha.com.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informacjÄ™ o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.