Zaprojektuj górskie schronisko na Lubaniu

Zaprojektuj górskie schronisko na Lubaniu

Plakat wydarzenia

Stowarzyszenie Architektów Polskich SARP i Polskie Towarzystwo Krajoznawcze zapraszajÄ… do udziaÅ‚u w konkursie na najlepszy projekt Schroniska Górskiego na Lubaniu. Obiekt ma na celu zapewnić schronienie wÄ™drowcom przechodzÄ…cym przez GÅ‚ówny Szlak Beskidzki.

Pasmem Lubania w Gorcach przebiega GÅ‚ówny Szlak Beskidzki „wyznakowany kolorem czerwonym”, gdzie na trasie od KroÅ›cienka nad Dunajcem do Turbacza (ok. I l godzin marszu), nie ma obiektów staÅ‚ych pozwalajÄ…cych na nocleg, wypoczynek czy też schronienie. W 1937 roku na tej trasie, na Samorodach pod szczytem Lubania (1211 m npm) wybudowano schronisko, które jednak w 1944 roku zostaÅ‚o przez okupanta spalone. PozostaÅ‚y po nim tylko ruiny przyziemia z elementów murowanych z cegÅ‚y i kamienia. W latach 1973 do 1976 PTTK wybudowaÅ‚o na Polanie Wyrobki, nieco poniżej szczytu Lubania, maÅ‚e schronisko górskie, które w 1978 roku caÅ‚kowicie spÅ‚onęło.

Wybudowanie schroniska bÄ™dzie kontynuacjÄ… schroniskowej tradycji Lubania zainicjowanej w 1937 roku przez TatrzaÅ„skie Towarzystwo Narciarzy, przyczyni siÄ™ do racjonalizacji ruchu turystycznego, zmniejszajÄ…c presjÄ™ turystów na inne cenne przyrodniczo obszary. CaÅ‚oroczny, usytuowany w partii szczytowej pasma obiekt, bÄ™dzie także punktem obserwacyjnym, jego personel wspomagać bÄ™dzie mógÅ‚ administracjÄ™ leÅ›nÄ… w sygnalizowaniu zagrożeÅ„ w tym pożarowych i zwiÄ…zanych z dewastacjÄ… Å›rodowiska” – możemy przeczytać na stronie organizatora.

Do udziaÅ‚u w gÅ‚oszonym przez SARP i Polskie Towarzystwo Krajoznawcze jednoetapowy konkursie architektoniczno-urbanistycznym zaproszeni sÄ… zarówno polscy, jak i zagraniczni architekci, projektanci i urbaniÅ›ci. Termin skÅ‚adania wniosków o udziaÅ‚ w konkursie mija 21 października 2020, natomiast gotowe prace należy dostarczyć do 4 grudnia 2020. Na zwyciÄ™zców czekajÄ… nagrody pieniężne.

Więcej informacji na stronie organizatora.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informacjÄ™ o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.