Projekt ekologicznego Centennial College w Ontario

Projekt ekologicznego Centennial College w Ontario

Centennial College, zdj. DIALOG

Firmy DIALOG, Smoke Architecture i EllisDon połączyły siły, aby zaprojektować i zbudować pierwszy w Kanadzie nieemitujący dwutlenku węgla budynek dla Centennial College w Ontario. Inspiracją dla projektu uniwersytetu, którego budowa ma zakończyć się w roku 2023, było połączenie motywów rdzennych i nowoczesnych.

Powrót do natury

Chcieliśmy podnieść poprzeczkę w niszy projektowania budynków szkół wyższych […] W Centennial postrzegamy zrównoważony rozwój, wspólnotę i indywidualność jako idee ściśle ze sobą powiązane, chcieliśmy więc budynku, który pokazuje te relacje” – mówi Craig Stephenson, dyrektor Centennial College.

centennial-college-progress-campus-a-block-birds-eye-view
Centennial College, zdj. DIALOG

Wykorzystując materiały drewniane zamiast stali lub betonu, zgodnie ze zrównoważoną wizją uczelni, projekt ma stać się pierwszym budynkiem w Toronto zbudowanym w większej części z surowców naturalnych, który stworzy ponad 150 000 stóp kwadratowych nowych i odnowionych przestrzeni akademickich, w tym nowoczesnych, wygodnych sal zajęciowych i wykładowych. Estetyka budynku jest inspirowana połączeniem istotnych dla mieszkańców Kanady motywów plemiennych i eleganckiego, nowoczesnego minimalizmu.

centennial-college-progress-campus-a-block-common-area-01
Centennial College, zdj. DIALOG

 „Projekt ten jest wyraźną demonstracją tego, w jaki sposób szkolnictwo wyższe może mieć istotny wkład w ograniczenie szkód dla środowiska poprzez eliminację emisji CO2. Budynek z zerową emisją dwutlenku węgla i zdolnością do pochłaniania jego nadmiaru będzie ważnym precedensem zarówno w Kanadzie, jak i na całym świecie” – komentuje Craig Applegath, dyrektor projektu, DIALOG.

centennial-college-progress-campus-a-block-courtyard
Centennial College, zdj. DIALOG

„Centennial College zapewnia nam wspaniałą okazję do budowy trwałych struktur, które są nie tylko piękne i funkcjonalne, ale również pomagają natychmiast stawić czoła trudnym wyzwaniom, jakie niesie zmiana klimatu”  – dodaje Geoff Smith, CEO EllisDon.

centennial-college-progress-campus-a-block-exterior-elevation
Centennial College, zdj. DIALOG

 

centennial-college-progress-campus-a-block-night-exterior
Centennial College, zdj. DIALOG

źródło: archdaily.com

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.