Propozycja X-Architects na konkurs Desert Resort Competition

Propozycja X-Architects na konkurs Desert Resort Competition

Projekt pustynnego kurortu, zdj. X-Architects

Mamy przyjemność zaprezentować wyjątkowy projekt biura X-Architects. Zespół architektów zaprojektował pustynny kurort w Rub 'Al Khali w Arabii Saudyjskiej. Zespół nowoczesnych budynków „opowiada” o rozległym krajobrazie pustyni poprzez język nowoczesnej, minimalistycznej architektury.

Udział studia X-Architects w konkursie Desert Resort Competition zaowocował projektem luksusowego kurortu osadzonego w trudnym, piaszczystym środowisku naturalnym. Zlokalizowany w pustej dzielnicy Półwyspu Arabskiego, na pustyni pokrytej czerwonymi wydmami, został zainspirowany nietuzinkowym pięknem piaszczystego pustkowia. Rozmieszczone na nim budynki zdaniem architektów przypominać mają gwiezdne konstelacje na nocnym niebie.

Projekt pustynnego kurortu, zdj. X-Architects

„Udajemy się na pustynię, by zjednoczyć się z naturą, doświadczyć samotności i pochylić się nad cudem stworzenia. Za dnia możemy dostrzec magiczne spektrum słonecznego światła. W nocy zaś pustynia zmienia się jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki: powietrze jest chłodniejsze, gwiazdy wyłaniają się tworząc baśniowe kształty, a ciemność roztacza swoje nieskończone cienie! Wykwintne rośliny, otaczające kurort, zachwycają pięknymi kształtami i chronią przed ekstremalnymi warunkami naturalnymi. Wiatr staje się artystą, poruszającym pagórkami piasku i odsłaniającym zawarte w nim minerały, ukazując bogactwo jego kolorów” – opowiadają o swoim projekcie architekci.

Projekt pustynnego kurortu, zdj. X-Architects

Aby lepiej wpisać się w krajobraz, budynki zostały zaprojektowane tak, by kształtem przypominać pustynne wydmy. Apartamenty mieszkalne przypominają zaś wyrastające na długiej łodydze pustynne róże, oferując gościom relaks we wnętrzu baśniowego „kwiatostanu”. W skład kompleksu wejdzie także strefa odnowy biologicznej – jej proste, białe, geometryczne wnętrza przywodzą na myśl jaskinie mineralne.

Projekt pustynnego kurortu, zdj. X-Architects

Budynki zostały otoczone ulepszeniami chroniącymi przed trudnym klimatem. „Siatka z włókien polimerowych częściowo otacza apartamenty, aby zminimalizować ekspozycję na burze piaskowe, ponadto zbiera wodę dla ogrodu i wspiera konstrukcje […] Ponadto, przy budynkach znajdują się pionowe ogrody, tworząc ekosystem, który służy ponownemu wykorzystaniu wody dla utrzymania roślinności”.

 

źródło: archdaily.com

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.