Przebudowa domu Adolfa Hitlera w Braunau am Inn

Przebudowa domu Adolfa Hitlera w Braunau am Inn

Projekt przebudowy domu na Salzburger Vorstadt 15, zdj. Marte.Marte Architekten

Austriackie studio architektury Marte.Marte Architekten wygrało konkurs na przekształcenie miejsca urodzenia Adolfa Hitlera w Braunau am Inn w nowoczesny komisariat policji. Władze miasta mają nadzieję, że nowe przeznaczenie budynku przywróci mu neutralność w oczach mieszkańców miasta i turystów.

Faszystowski dyktator urodził się przy Salzburger Vorstadt 15 w austriackim Branau am Inn, 20 kwietnia 1889 r. Rodzina Hitlerów nie zagrzała miejsca w miasteczku – opuściła je, gdy jej najmłodszy członek miał zaledwie trzy lata. Mimo to, budynek wciąż owiany jest złą sławą. Aby przywrócić mu neutralność i użyteczność, władze zdecydowały się na przebudowę kamienicy i umieszczenie w niej komisariatu policji.

Salzburger Vorstadt 15, zdj. Thomas Ledl/Wikimedia Commons

„W tym roku obchodzimy nie tylko 75. rocznicę zakończenia drugiej wojny światowej, ale także początek ustroju demokratycznego […] Demokratyczną kulturę kraju można poznać, przyglądając się jego historii – ze swoją historią Austria mierzy się od bardzo długiego czasu, ponieważ tylko ci, którzy znają swoją przeszłość, mogą budować przyszłość” - powiedział minister spraw wewnętrznych Karl Nehammer podczas prezentacji projektu, która odbyła się kilka dni temu w Wiedniu. „Pamięć oznacza nie tylko wspominanie przeszłości, ale także wyciąganie wniosków na przyszłość i postępowanie zgodnie z nimi” – dodał.

Projekt przebudowy domu na Salzburger Vorstadt 15, zdj. Marte.Marte Architekten

Propozycja Marte.Marte Architekten nie przewiduje drastycznej ingerencji w kształt budynku. Zmiany dotyczą głównie jego zadaszenia oraz elewacji – na szczycie kamienicy powstanie poddasze, dzięki któremu budynek zyska spadzisty dach. Zabytkowa kamienica zostanie również przemalowana na stonowany odcień szarości i poddana zabiegom konserwatorskim, by mogła służyć miastu przez kolejne lata.

Projekt przebudowy domu na Salzburger Vorstadt 15, zdj. Marte.Marte Architekten

Wybór przeznaczenia budynku nie był przypadkowy. Jak twierdzą władze miasta, kamienica od teraz ma być antytezą wszystkiego, co przyniósł światu nazistowski reżim. Według planu budowa powinna zakończyć się w roku 2023. Za realizację projektu miasto zapłaci niemal 5 milionów euro.

 

źródło: worldarchitecture.org

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.