Przebudowa stacji kolejowej w Londynie. Kontrowersyjny projekt szwajcarskiego studia
Przebudowa stacji kolejowej w Londynie. Kontrowersyjny projekt szwajcarskiego studia
Biuro architektoniczne Herzog & de Meuron opublikowało plany przebudowy stacji Liverpool Street w Londynie. Projekt obejmuje szeroko zakrojone modernizacje, mające na celu przekształcenie stacji z epoki wiktoriańskiej w dostępny dla wszystkich użytkowników, nowoczesny węzeł komunikacyjny.
Jednym z głównych założeń projektu jest dodanie do istniejącego budynku aż 840 000 metrów kwadratowych powierzchni biurowej oraz hotelu o powierzchni 190 000 stóp kwadratowych. Nowe przestrzenie mają mieścić się w dwóch wieżach, odpowiednio o wysokości 10 i 6 pięter. To kontrowersyjne rozwiązanie jest szeroko dyskutowane wśród społeczności Londynu oraz brytyjskiego świata architektonicznego. Projekt jest obecnie poddawany ocenie przez mieszkańców oraz wyznaczonych do tego urzędników.
Poza dobudową nowych segmentów, projekt zakłada również podwojenie głównej hali niemal dwukrotnie, do 98 350 stóp kwadratowych. Architekci w swoim projekcie zwiększyli również liczbę wind na stacji – dotąd bowiem znajdowała się tam tylko jedna winda, co znacznie utrudniało przemieszczanie się po stacji osobom z trudnościami w poruszaniu się, rodzicom z dziećmi w wózkach, a także tym, którzy podróżują z dużymi bagażami.
Projekt przebudowy Livelpool Street, choć może przynieść wiele korzyści miastu i podróżnym, wyraźnie kontrastuje z zabytkowym otoczeniem stacji. Organizacje, które zajmują się ochroną dziedzictwa narodowego i zabytków architektury w Wielkiej Brytanii zwracają uwagę, że dobudowane do stacji wieże negatywnie wpłyną na panoramę miasta, przysłaniając między innymi katedrę św. Pawła, uważaną za jeden z najpiękniejszych kościołów w mieście.
Znana z interdyscyplinarnego podejścia do swojej pracy praktyka architektoniczna Weiss/Manfredi rozpoczęła prace nad realizacją kolejnej inwestycji. Jest to budynek ambasady USA w Delhi w Indiach. Projekt ma na celu wsparcie rozwoju stosunków obu państw i zapewnienie wygodnego, nowoczesnego środowiska dla pracujących w Indiach amerykańskich urzędników.
Działająca w Szanghaju i Hongkongu firma architektoniczna EID Architecture ukończyła centrum kulturalno-społeczne LAND Community Centre w Chinach. Projekt wyróżnia rzeźbiarski cokół, który tworzy efekt falowania, płynności i monumentalności.
Szwajcarska firma Herzog & de Meuron i kanadyjskie studio Quadrangle zaprezentowały plany budowy niezwykłego drapacza chmur w Toronto. Według projektu, budynek ma osiągnąć 324 metry wysokości, co uczyni go najwyższym budynkiem w Kanadzie
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.