PACKit
Platforma UNI zaprasza projektantów i miłośników projektowania do udziału w konkursie PACKit. Zadaniem uczestników będzie zaprojektowanie nowych opakowań produktów, które pamiętają z dziecinstwa.
Biuro architektoniczne Herzog & de Meuron opublikowało plany przebudowy stacji Liverpool Street w Londynie. Projekt obejmuje szeroko zakrojone modernizacje, mające na celu przekształcenie stacji z epoki wiktoriańskiej w dostępny dla wszystkich użytkowników, nowoczesny węzeł komunikacyjny.
Jednym z głównych założeń projektu jest dodanie do istniejącego budynku aż 840 000 metrów kwadratowych powierzchni biurowej oraz hotelu o powierzchni 190 000 stóp kwadratowych. Nowe przestrzenie mają mieścić się w dwóch wieżach, odpowiednio o wysokości 10 i 6 pięter. To kontrowersyjne rozwiązanie jest szeroko dyskutowane wśród społeczności Londynu oraz brytyjskiego świata architektonicznego. Projekt jest obecnie poddawany ocenie przez mieszkańców oraz wyznaczonych do tego urzędników.
Poza dobudową nowych segmentów, projekt zakłada również podwojenie głównej hali niemal dwukrotnie, do 98 350 stóp kwadratowych. Architekci w swoim projekcie zwiększyli również liczbę wind na stacji – dotąd bowiem znajdowała się tam tylko jedna winda, co znacznie utrudniało przemieszczanie się po stacji osobom z trudnościami w poruszaniu się, rodzicom z dziećmi w wózkach, a także tym, którzy podróżują z dużymi bagażami.
Projekt przebudowy Livelpool Street, choć może przynieść wiele korzyści miastu i podróżnym, wyraźnie kontrastuje z zabytkowym otoczeniem stacji. Organizacje, które zajmują się ochroną dziedzictwa narodowego i zabytków architektury w Wielkiej Brytanii zwracają uwagę, że dobudowane do stacji wieże negatywnie wpłyną na panoramę miasta, przysłaniając między innymi katedrę św. Pawła, uważaną za jeden z najpiękniejszych kościołów w mieście.
Platforma UNI zaprasza projektantów i miłośników projektowania do udziału w konkursie PACKit. Zadaniem uczestników będzie zaprojektowanie nowych opakowań produktów, które pamiętają z dziecinstwa.
Pawilon Japoński na Expo 2020 w Dubaju autorstwa praktyki Yuko Nagayama and Associates dostarczy widzom niezwykłych doznań wizualnych. Jak mówią odpowiedzialni za projekt pawilonu architekci, został on zainspirowany przez podobieństwa, które łączą tradycyjne wzornictwo japońskie z wzornictwem arabskim.
Rozstrzygnięto krajowy konkurs na Modernizację Roku. Nagrodę w kategorii "Obiekty kultury" w XXIV edycji konkursu otrzymała realizacja Centrum Tradycji i Kultury w Komornikach w województwie Wielkopolskim. Za zwycięskim projektem nowoczesnego Centrum stoją pracownie architektoniczne AKPB Architekci/P. Bartosik i APA ARCHES.
Gmach istniejącego centrum kongresowego Istropolis w Bratysławie zostanie zastąpione nowym ośrodkiem kulturalnym zaprojektowanym przez biura architektoniczne KCAP i CITYFÖRSTER. Nowy projekt zakłada więcej niż tylko postawienie nowego budynku – wokół nowego centrum kulturalnego miasta powstanie nowoczesna, otwarta, zielona i zróżnicowana przestrzeń publiczna.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.