Library of Lost Books, proj. Anupama Kundoo zdj. Javier Callejas
Royal Institute of British Architects (RIBA) i Jencks Foundation zwycięzcę tegorocznej nagrody RIBA Charles Jencks Award. Laureatką została indyjska architektka - Anupama Kundoo. W swojej pracy Kundoo łączy badania teoretyczne, nowatorstwo w wyborze materiałów i metody zrównoważonego budownictwa.
Anupama Kundoo znana jest z teoretycznych i praktycznych badań nad zrównoważonymi i mało obciążającymi środowisko technologiami budowlanymi. Silny nacisk kładzie na ponowne wykorzystanie materiałów oraz projektowanie w sposób odpowiadający klimatowi społecznemu i potrzebom użytkowników. Kundoo jest obecnie wykładowczynią na FH Potsdam. Wcześniej wykładała na uniwersytetach takich jak Parsons The New School for Design, University of Queensland czy Yale University.
Anupama Kundoo, zdj. Andreas Deffner
„Próbuję rozwijać ideę tego, że wyobraźnia architektoniczna musi wykraczać poza samo projektowanie i wkraczać w sferę materiałoznawstwa i ekonomii, gdzie znajdują się odpowiedzi na niektóre z ważniejszych dla projektanta pytań. Głównym celem moich dociekań było znalezienie praktycznych sposobów spełnienia uniwersalnych ludzkich aspiracji – posiadania schronienia, życiowego celu i zaangażowania społecznego. Jestem wdzięczna RIBA i Jury Nagrody im. Charlesa Jencksa za uznanie, że powstały w ten sposób dorobek jest pełnoprawną teorią architektoniczną. Mam nadzieję, że moja praca zainspiruje innych do zadawania kolejnych pytań, abyśmy razem mogli zbudować świat architektury odpowiedzialny za środowisko i ekonomię” – powiedziała Anupama Kundo.
Do najbardziej znanych projektów Kundoo należą Wall House, Volontariat Home for Homeless Children, Sharana Daycare Center i The Library Of Lost Books.
Firma Plus Architecture zaprojektowała nowy budynek studencki, który stanie na terenie kampusu Moore Theological College w Newtown w Sydney. Jak mówią twórcy, ich projekt skupia się na zachęcaniu mieszkańców do interakcji.
Paryskie studio architektoniczne LAN Architecture prezentuje projekt bloków mieszkaniowych w Starsburgu. Sześć prostych, nowoczesnych elewacji budynków zostało pokryte farbami w pastelowych kolorach. Czy znienawidzony przez Polaków trend obroni się we Francji?
Jaka jest rola architektury w kształtowaniu środowiska naturalnego i w jaki sposób może przyczynić się ona do poprawy warunków klimatycznych na świecie? Oto pytania, przed którymi w obliczu kryzysu klimatycznego już teraz stają architekci z całego świata. Zagadnienia te stały się myślą przewodnią twórców Pawilonu Tureckiego na La Biennale di Venezia.
Inwestycja „1000 drzew” projektu Heatherwick Studio powstaje nieopodal szanghajskiej dzielnicy kulturalnej.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.