Rewitalizacja Domu Teodory projektu studia ADEPT

Rewitalizacja Domu Teodory projektu studia ADEPT

Dom Teodory, zdj. Rasmus Hjortshoj /Jens Peter Nielsen

Duńskie studio architektoniczne ADEPT zakończyło budowę nowego kompleksu w miejscu dawnego browaru Carlsberg w Kopenhadze w Danii. Kompleks Theodora House o łącznej powierzchni 15 500 m2 oficjalnie otworzył swoje podwoje.

Projekt ADEPT jest kolejną nowoczesną inwestycją w dawnej dzielnicy Kopenhagi, Carlsberg City. Od kilku lat historyczna część miasta zmienia się dzięki udanym rewitalizacjom budynków zaprojektowanych przez najlepszych europejskich architektów przeszłych epok, stając się atrakcyjną, nowoczesną dzielnicą, lecz pozostając jednocześnie istotnym historycznie miejscem.

Dom Teodory, zdj. Rasmus Hjortshoj /Jens Peter Nielsen

„Dom Theodory, nazwany tak na cześć córki założyciela browaru Carlsberg, znajduje się tuż obok słynnej Bramy Słoni. [Nowy budynek] jest dostosowany pod względem materiałów i rozmiarów do zabytkowego otoczenia, w którym się znajduje” – piszą o projekcie architekci ze studia ADEPT.

„Część kompleksu budynków to całkiem nowa konstrukcja, pozostałe segmenty zaś powstały na podstawach zaadaptowanego i odrestaurowanego dawnego magazynu drożdży”. Tylko jedno skrzydło magazynu nadawało się do konserwacji - obecnie zajmowane jest przez biura, oferując widoki na jeden z małych placów w Carlsberg City. Nowa część budynku mieści głównie mieszkania […]”. W nowej konstrukcji mieścić się będą również sklepy, restauracje i kawiarnie.

Dom Teodory, zdj. Rasmus Hjortshoj /Jens Peter Nielsen

Projektując fasadę budynków, studio ADEPT inspirowało się pierwotnie użytym, bardzo popularnym w tej dzielnicy materiałem – cegłą. Architekci postanowili jednak nieco unowocześnić tradycyjną metodę budowlaną, kładąc cegły pod kątem, dzięki czemu tworzą niezwykle interesującą fakturę. Tym sposobem udało się im uszanować tradycję budowlaną, a jednocześnie wprowadzić do Domu Teodory nieco współczesnego ducha.

 

źródło: worldarchitecture.org

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.