Spiral Village. Ekologiczna wioska od Valentino Gareri Atelier
Spiral Village. Ekologiczna wioska od Valentino Gareri Atelier
Valentino Gareri Atelier zostało wybrane do zaprojektowania modelu wioski o obiegu zamkniętym, która zmniejszy wpływ rozrostu miast na środowisko i zdrowie publiczne. Osada Spiral Village, składająca się z ośmiu osiedli mieszkaniowych uwzględniające przestrzenie do pracy i rozrywki, zostanie stworzona przy użyciu nowych metod drukowania 3D.
Dzięki zrównoważonym systemom rolnictwa, zarządzania wodą i energią odnawialną, wioska ma być wzorem ekologicznych rozwiązań i przykładem dla dużych miast na całym świecie. Koncepcja wiosek z gospodarką o obiegu zamkniętym została opracowana przez urbanistę i ekonomistę politycznego Stevena Liarosa i jego partnera biznesowego Nilmini De Silvę, założycieli australijskiej firmy konsultingowej PolisPlan. Swoją wizję opisują jako „sieć zaawansowanych technologicznie, samoregenerujących się wiosek, które dążą do samowystarczalności i zerowej ilości odpadów. […] Każda wioska będzie domem zróżnicowanej społeczności, w skład której wejdzie nie więcej niż 200 osób, i zintegruje niedrogie przestrzenie coworkingowe i co-livingowe z mikrosieciami wodnymi i energetycznymi oraz sprawntym systemem rolniczym” – mówią twórcy koncepcji, powołanej do życia przez Valentino Gareri Atelier.
„Wyobraziliśmy sobie nowy sposób życia, w którym ludzie będą mogli doświadczyć bliższego związku z naturą i spożywanym jedzeniem, budując przy tym silne poczucie wspólnoty. Jednocześnie staraliśmy się wykorzystywać technologie w taki sposób, aby poprawić jakość życie i obniżyć jego koszty. Od dziesiątek lat panuje przekonanie, że życie w zrównoważonej wiosce oznacza rezygnację z wygód. Dzięki koncepcji i zasadom projektowania Spiral Village i PolisPlan’s Circular Economy Village, na nowo szkicujemy życie , w którym łączy się przyroda, zrównoważone źródła energii i nowoczesne technologie” – mówi architekt Valentino Gareri.
Wioska powstanie na 40-hektarowej działce 5 godzin na północ od Sydney. Budynki mieszkalne zostały zaprojektowane tak, aby maksymalizować dostęp światła słonecznego do wnętrz, oraz optymalizować pobór energii ze słońca i zbieranie wody deszczowej. Projekt obejmuje również systemy przetwarzania materiałów nieorganicznych w nowe produkty, dzięki czemu mieszkańcy wioski będą mogli wieść życie w duchu idei zero waste.
Platforma UNI zaprasza wszystkich chętnych do udziału w konkursie Home Futura, który zbierze najlepsze wizualizacje konceptów domów jednorodzinnych. Nadesłane prace mają redefiniować tradycyjne postrzeganie domu i wyznaczyć nowe trendy w projektowaniu tego rodzaju budynków.
Instytut Dizajnu w Kielcach ogłosił konkurs na koncepcję instalacji artystycznej "Wieje jak w …?". Konstrukcja ma nawiązywać do motywu wiatru, jego nieuchwytności i wyjątkowości.
Po czterech latach wydano pozwolenie na budowę brytyjskiego Holocaust Memorial and Learning Centre, zaprojektowanego przez Adjaye Associates, we współpracy z Ron Arad Architects i praktyką Gustafson Porter + Bowman. Ujawniony w 2017 roku projekt został zatrzymany przez sprzeciw opinii publicznej, która miała obiekcje dotyczące miejsca powstania pomnika oraz usunięcia terenów zielonych na rzecz budowy. Architekci zasugerowali się opinią mieszkańców i zmienili projekt tak, aby nie miał wpływu na lokalną roślinność.
Pierwsza dama Stanów Zjednoczonych Melania Trump ujawniła, że na terenie rezydencji prezydenckiej, w pobliżu kortu tenisowego, powstaje pawilon nawiązujący estetyką do neoklasycznego stylu Białego Domu.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.