Spiral Village. Ekologiczna wioska od Valentino Gareri Atelier

Spiral Village. Ekologiczna wioska od Valentino Gareri Atelier

Spiral Village, zdj. Valentino Gareri Atelier

Valentino Gareri Atelier zostało wybrane do zaprojektowania modelu wioski o obiegu zamkniętym, która zmniejszy wpływ rozrostu miast na środowisko i zdrowie publiczne. Osada Spiral Village, składająca się z ośmiu osiedli mieszkaniowych uwzględniające przestrzenie do pracy i rozrywki, zostanie stworzona przy użyciu nowych metod drukowania 3D.

Dzięki zrównoważonym systemom rolnictwa, zarządzania wodą i energią odnawialną, wioska ma być wzorem ekologicznych rozwiązań i przykładem dla dużych miast na całym świecie. Koncepcja wiosek z gospodarką o obiegu zamkniętym została opracowana przez urbanistę i ekonomistę politycznego Stevena Liarosa i jego partnera biznesowego Nilmini De Silvę, założycieli australijskiej firmy konsultingowej PolisPlan. Swoją wizję opisują jako „sieć zaawansowanych technologicznie, samoregenerujących się wiosek, które dążą do samowystarczalności i zerowej ilości odpadów. […] Każda wioska będzie domem zróżnicowanej społeczności, w skład której wejdzie nie więcej niż 200 osób, i zintegruje niedrogie przestrzenie coworkingowe i co-livingowe z mikrosieciami wodnymi i energetycznymi oraz sprawntym systemem rolniczym” – mówią twórcy koncepcji, powołanej do życia przez Valentino Gareri Atelier.

Spiral Village, zdj. Valentino Gareri Atelier

 

„Wyobraziliśmy sobie nowy sposób życia, w którym ludzie będą mogli doświadczyć bliższego związku z naturą i spożywanym jedzeniem, budując przy tym silne poczucie wspólnoty. Jednocześnie staraliśmy się wykorzystywać technologie w taki sposób, aby poprawić jakość życie i obniżyć jego koszty. Od dziesiątek lat panuje przekonanie, że życie w zrównoważonej wiosce oznacza rezygnację z wygód. Dzięki koncepcji i zasadom projektowania Spiral Village i PolisPlan’s Circular Economy Village, na nowo szkicujemy życie , w którym łączy się przyroda, zrównoważone źródła energii i nowoczesne technologie” – mówi architekt Valentino Gareri.

Spiral Village, zdj. Valentino Gareri Atelier

 

Wioska powstanie na 40-hektarowej działce 5 godzin na północ od Sydney. Budynki mieszkalne zostały zaprojektowane tak, aby maksymalizować dostęp światła słonecznego do wnętrz, oraz optymalizować pobór energii ze słońca i zbieranie wody deszczowej. Projekt obejmuje również systemy przetwarzania materiałów nieorganicznych w nowe produkty, dzięki czemu mieszkańcy wioski będą mogli wieść życie w duchu idei zero waste.

Spiral Village, zdj. Valentino Gareri Atelier

 

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.