Aloft. Konkurs
Platforma konkursowa UNI zaprasza architektów i miłośników architektury do udziału w konkursie Aloft, który zbierze najlepsze projekty dwupoziomowego kompleksu mieszkaniowego.
Prywatni inwestorzy, przychodząc do biur architektonicznych po spersonalizowany projekt domu, często liczą na nowoczesne projekty, proste rozwiązania i otwarte, jasne przestrzenie. Tym razem jednak było inaczej – wymarzony dom klientki miał być tradycyjny, pełen uroku, ciepła i cichych, niewielkich zakątków.
Marzenia inwestorów o tradycyjnym domu były sprawdzianem dla przyzwyczajonych do prostych, nowoczesnych projektów architektów. „Forma oraz charakter domu wynikają z wytycznych projektowych przedstawionych nam przez inwestorów. Styl wabi‑sabi, forma nowoczesnej stodoły oraz niechęć do całkowicie otwartej przestrzeni wypoczynkowej to główne cele, jakie mieliśmy spełnić, projektując ten dom” – mówią architekci.
„Pani inwestor nie lubi otwartych przestrzeni, chciała dom pełen zakamarków, a my zwykle staramy się upraszczać i otwierać rzut. Dużym wyzwaniem było dla nas porzucenie wyuczonych schematów i zaplanowanie domu w ten nieoczywisty sposób. Efekt swoim urokiem zaskoczył nas samych” – dodaje współautor projektu Mateusz Frankowski w wywiadzie dla portalu Architektura i Biznes.
Od znanej z wielu innych projektów formy nowoczesnej stodoły dom pracowni Ggrupa odróżnia zadaszona weranda. Pomieszczenie oddziela strefę dzienną od reszty domu, modyfikując jednocześnie bryłę w nieoczywisty sposób. Aby wprowadzić nieco nowoczesności, architekci postarali się, by forma budynku była jak najbardziej uproszczona i czysta. W projekcie zwycięża jednak tradycja i przytulność, która przejawia się w starannie dobranych materiałach i kolorach – rdzawej cegle, bitumicznych dachówkach i drewnie.
Platforma konkursowa UNI zaprasza architektów i miłośników architektury do udziału w konkursie Aloft, który zbierze najlepsze projekty dwupoziomowego kompleksu mieszkaniowego.
SARP oraz Miasto Gdańsk zapraszają architektów do udziału w konkursie Najlepsza gdańska realizacja architektoniczna. Do konkursu zgłaszać można najlepsze budynki, które powstały w mieście w latach 2020 i 2021.
Przemo Łukasik i Łukasz Zagała z doskonale znanego wielbicielom polskiej architektury bytomskiego studia medusagroup prezentują rewelacyjne wnętrza zrealizowane dla CitySpace w kompleksie Face2Face Business Campus w Katowicach. Elastyczne, zaprojektowane ze smakiem i wyczuciem przestrzenie biurowe od samego początku cieszą się wielkim powodzeniem wśród najemców.
Wszystko wskazuje na to, że w tym roku będziemy mogli zapomnieć o wakacjach w tropikach. Planując wycieczki na przyszłe lata, trzeba jednak pamiętać o tym, że warto poświęcić dłuższą chwilę w poszukiwaniu idealnego zakwaterowania. W odpowiedzi na potrzeby turystów, którzy od podróży oczekują wyjątkowych doświadczeń, studio WNA zaprojektowało Hideout Horizon – otwarty dom zbudowany z bambusa.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.