Studio Mumbai z Medalem Alvaro Aalro

Studio Mumbai z Medalem Alvaro Aalro

Bijoy Jain, zdj. Open Magazine

Czternasty Medal Alvaro Aalto został przyznany indyjskiemu biuru architektonicznemu Studio Mumbai, którego dyrektorem jest architekt Bijoy Jain. Nagroda imienia fińskiego architekta, ustanowiona w roku 1967, ma na celu coroczne honorowane dorobku artystycznego architektów z całego świata.  

Odznaczenie zostało przyznane przez Fundację Alvaro Aalto, Muzeum Architektury Fińskiej, Fińskie Stowarzyszenie Architektów SAFA, Fińskie Towarzystwo Architektoniczne i miasto Helsinki. Studio Mumbai ujęło jury „umiejętną syntezę architektury i rzemiosła”, jak możemy usłyszeć w wyjaśnieniu werdyktu.

„Budynki zaprojektowane i stworzone przez Bijoya Jaina i jego współpracowników wykazują silny związek z danym miejscem i krajobrazem: w procesie projektowania uwzględniane są dane geograficzne, klimatyczne i społeczne, specyfika środowiska otaczającego powstający budynek. W procesie twórczym rozmowa między architektem a realizującymi projekt odbywa się twarzą w twarz; i to dzięki otwarciu na perspektywę drugiej strony i gotowość do wspólnej pracy projekty nabierają kształtu. Dzięki integracji, praca i jej wynik zyskują ludzką twarz” – mówi Jan Utzon, duński architekt i przewodniczący jury.

Choć decyzja jurorów zapadła już w lutym ubiegłego roku, jej przyznanie przesunięto na rok 2021 z powodu rozpoczynającej się pandemii koronawirusa. Bijoy Jain odebrał swoje odznaczenie w ostatnich dniach w Ambasadzie Finlandii w New Delhi.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.