Teatralne ogrody projektu Nieto Sobejano Arquitectos
Teatralne ogrody projektu Nieto Sobejano Arquitectos
Jury miÄ™dzynarodowego konkursu na projekt paryskiego Cité du Théâtre, zorganizowanego przez francuskie Ministerstwo Kultury i trzy instytucje teatralne - Comédie-Française, Théâtre National de I'Odéon i Conservatoire National, wybraÅ‚o zwyciÄ™skÄ… propozycjÄ™. Jej autorami jest studio Nieto Sobejano Arquitectos. Przy realizacji przedsiÄ™wziÄ™cia biuro bÄ™dzie wspóÅ‚pracować z francuskÄ… firmÄ… Marin + Trottin Architectes. Projekt zakÅ‚ada wybudowanie imponujÄ…cych rozmiarów „teatralnego ogrodu”.
ZespóÅ‚ z Nieto Sobejano Arquitectos w swoim projekcie proponuje zupeÅ‚nie nowe spojrzenie na dziedzictwo kulturowe Paryża i ciÄ…gÅ‚ość jego artystycznej tradycji. Cité du Théâtre powstanie w okolicach XIX-wiecznego muru Thiers, którego pozostaÅ‚oÅ›ci zostanÄ… zrewitalizowane i zgrabnie wkomponowane w caÅ‚ość. Najważniejszym elementem projektu jest imponujÄ…cych rozmiarów budynek, którego fasada zostanie pokryta 200 metrami roÅ›linnoÅ›ci.
W nowym centrum kulturalnym znajdzie siÄ™ sześć dużych sal teatralnych dla teatrów takich jak Comédie-Française, Théâtre National de I'Odéon i Conservatoire National. Oprócz tego, nowa inwestycja zapewni miastu i dziaÅ‚ajÄ…cym w nim teatralnym instytucjom miejsce na prowadzenie warsztatów i innych dziaÅ‚aÅ„ edukacyjnych. W kompleksie znajdzie siÄ™ również obszerna mediateka oraz restauracja. Jak mówiÄ… architekci, projekt ma celu stworzenie funkcjonalnego i piÄ™knego miejsca, które pozwoli na dalszy rozwój kultury w Paryżu, przy jednoczesnym podkreÅ›leniu wielowiekowej tradycji artystycznej tego miasta.
SARP Warszawa i Muzeum Wojska Polskiego zachÄ™cajÄ… projektantów do udziaÅ‚u w konkursie na koncepcjÄ™ plastyczno-przestrzennÄ… wystawy muzeum w oddziale w Warszawie - Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku.
AmerykaÅ„skie studio architektoniczne Gensler ukoÅ„czyÅ‚o realizacjÄ™ projektu biurowca Fifth + Tillery w Austin w Teksasie. DziÄ™ki baldachimowi z paneli fotowoltaicznych obiekt bÄ™dzie zaopatrzony w niezbÄ™dnÄ…, niedrogÄ… energiÄ™ z etycznego źródÅ‚a.
Schrony i bunkry kojarzÄ… nam siÄ™ z prostymi, surowymi budynkami z betonu i stali, ze wzglÄ™du na swoje przeznaczenie nie cechujÄ…cymi siÄ™ walorami estetycznymi. W odpowiedzi na utarty obraz budynków zapewniajÄ…cych bezpieczeÅ„stwo nawet w wyjÄ…tkowo trudnych warunkach Jan Sikora i Weronika Kostanecka przedstawili projekt koncepcyjny moduÅ‚owego domu Ice Berg – nowoczesnego schronu zbudowanego z prefabrykowanych części.
RozpoczÄ™to budowÄ™ obiektu Discovery Building dla stacji badawczej British Antarctic Survey na Antarktydzie. Budowla zostaÅ‚a zaprojektowana przez grupÄ™ wspóÅ‚pracujÄ…cych ze sobÄ… biur architektonicznych: Hugh Broughton Architects, Rambol with NORR oraz Turner & Townsend. Nowatorski projekt jest pierwszym, który na tak dużą skalÄ™ wykorzystuje technologie ochrony przed Å›niegiem i wiatrem.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informacjÄ™ o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.