The Line. Zachwyty i kontrowersje

The Line. Zachwyty i kontrowersje

The Line, zdj. NEOM

Międzynarodowe studia architektoniczne, w tym Adjaye Associates, Morphosis, Studio Fuksas i Coop Himmelb(l)au, będą współtworzyć bezprecedensowy projekt miasta The Line, które powstanie w Arabii Saudyjskiej. Wizja lustrzanego wąskiego budynku, który zdaje się nie mieć końca, budzi jednak tyle samo zachwytów, co kontrowersji.

Obecnie budowane w Arabii Saudyjskiej 170-kilometrowe megamiasto jest współtworzone przez liczne międzynarodowe studia. Jak donoszą media, każda z praktyk pracujących nad projektem, zaprojektuje 500-metrowy odcinek miasta. Z nieoficjalnych informacji wynika, że projektowi przewodzi amerykańska firma architektoniczna Morphosis, na czele której stoi architekt Thom Mayne, zdobywca nagrody Pritzkera.  W projekcie uczestniczą także Pei Cobb Freed & Partners, Tom Wiscombe Architecture, Oyler Wu Collaborative, HOK, Adjaye Associates i CHAP, Coop Himmelb(l)au, Delugan Meissl Associated Architects oraz Studio Fuksas.

Ciągnące się przez 170 kilometrów The Line ma pomieścić dziewięć milionów ludzi. Ogromny budynek o zaledwie 200 metrach szerokości będzie otoczony lustrzanymi fasadami odbijającymi pustynny krajobraz. Ten imponujący projekt, który z pewnością zapisze się na kartach historii architektury, jest szeroko komentowany przez znawców architektury oraz działaczy. Wokół projektu narastają kontrowersje związane z jego wpływem na środowisko, trwałością użytych materiałów, a także naruszaniem praw człowieka.

Można odnieść wrażenie, że wokół projektu The Line panuje zmowa milczenia. Niewielu z przedstawicieli biur architektonicznych zaangażowanych w projekt zdecydowało się zabrać głos w sprawie swojego udziału w przedsięwzięciu. Tarek Qaddumi, dyrektor wykonawczy The Line, w wywiadach i wypowiedziach broni projektu, mówiąc, że rewolucjonizuje on projektowanie oraz będzie katalizatorem zmian w stylu życia mieszkających w nim ludzi. Zapewnia także o tym, że projekt będzie przyjazny naturze.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.