Tirana Riverside, bezpieczne i ekologiczne osiedle

Tirana Riverside, bezpieczne i ekologiczne osiedle

Tirana Riverside, zdj. Stefano Boeri Architetti

Studio Stefano Boeri Architetti zaprezentowało swój najnowszy projekt Tirana Riverside w stolicy Albanii. Zaprojektowana, by spełniać zasady dystansu społecznego dzielnica, jest pierwszym projektem tego rodzaju w Europie. Osiedle jest zaawansowaną technologicznie, zieloną i zrównoważoną przestrzenią zaprojektowaną w porozumieniu z rządem i władzami miasta.

Projekt Tirana Riverside, stworzony w odpowiedzi na nowe potrzeby społeczności po epidemii COVID 19, jest udoskonalonym planem osiedla, które miało zapewnić mieszkania rodzinom, które ucierpiały w wyniku trzęsienia ziemi w roku 2019. Oprócz tego, dzielnica będzie również sprzyjała zachowaniu społecznego dystansu. Architekci zadbali również o to, by nowy kompleks mieszkaniowy spełniał wymogi zrównoważonego budownictwa, będąc tym samym inwestycją przyjazną srodowisku.

 Tirana Riverside, zdj. Stefano Boeri Architetti

Kompleks, zaprojektowany we współpracy z SON Group, jest w pełni ekologiczny i samowystarczalny. Jak mówią architekci, zostanie wyposażony we wszystkie technologie współczesnego Smart City; technologie, które zagwarantują mieszkańcom bezpieczeństwo od żywiołów, a także pomogą stawić czoła niepewnej, post-pandemicznej przyszłości.

 Tirana Riverside, zdj. Stefano Boeri Architetti

„To nie przypadek, że Albania i Tirana jako pierwsze w Europie podjęły wyzwanie stworzenia inteligentnego, przyjaznego dla środowiska i samowystarczalnego osiedla, które będzie rozwiązaniem kryzysowej sytuacji po trzęsieniu ziemi, ale również spełni wymagania nowej rzeczywistości po epidemii, a także potrzeby wynikające z kryzysu klimatycznego. Tirana jest jednym z najbardziej zaawansowanych obszarów zrównoważonego planowania urbanistycznego, i cieszymy się, że możemy przyczynić się do projektowania jej przyszłości” – mówi Stefano Boeri.

Prace budowlane mają rozpocząć się latem tego roku, a pierwsze mieszania mają zostać oddane do użytku już za 12 miesięcy.

 

źródło: archdaily.com

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.