Ukończono budowę 14-piętrowej wieży projektu studia Wimshurst Pelleriti w południowym Londynie. To pierwsze zlecenie architektów po odejściu ze studia RSHP. Czy zrealizowali swoją artystyczną wizję?
Will Wimshurst i Leo Pelleriti rozpoczęli prace nad projektem wieżowca Diamond Wharf w roku 2013. Koszt przedsięwzięcia osiągnął 10 mln funtów. W budynku mieścić się będą 33 mieszkania na wyższych kondygnacjach, trzy najniższe kondygnacje zajmą natomiast lokale usługowe i biurowe.
Interesującym elementem projektu są zamontowane na balkonach panele w kolorze czerwieni, które – przemyślanie rozłożone – wizualnie dzielą fasadę na mniejsze segmenty.
Wimshurst powiedział, że ów projekt był dla biura Wimshurst Pelleriti pierwszym krokiem w interdyscyplinarności i holistycznego postrzegania architektury oraz budownictwa. „Czuliśmy, że mamy odpowiedni warsztat, ochotę i możliwości, by projektować i realizować własne projekty. Architekci często unikają podejmowania takiego ryzyka […]” - dodał.
W piątek król Karol III opublikował noworoczną listę wyróżnień, na której znajdują się twórcy i działacze z wyjątkowymi osiągnięciami w swoich dziedzinach. Ghańsko-szkocka architektka, naukowiec i powieściopisarka Lesley Lokko jest jedną z wyróżnionych. Twórczyni została doceniona za zasługi dla architektury i edukacji.
Studio Foster+Partners nie próżnuje. Właśnie rozpoczęła się budowa ich kolejnego projektu – międzynarodowego lotniska w Arabii Saudyjskiej. Obiekt, który będzie położony na zachodnim wybrzeżu kraju, jest częścią większego planu rozwoju obszarów Morza Czerwonego. Według szacunków lotnisko obsłuży blisko milion pasażerów rocznie.
Ta nietuzinkowa realizacje przyciąga wzrok i zastanawia. Architekci ze studia Z3Z, stawiając na oryginalność i funkcjonalność, zaprojektowali wyjątkowy budynek, który „burzy mury” między domem a jego otoczeniem, a także rzuca nowe światło na święcącą triumfy w ostatnich latach formę domu-stodoły.
Miasto Sydney wybrało firmę Adjaye Associates oraz współczesnego aborygeńskiego artystę Daniela Boyda do zaprojektowania nowego placu publicznego oraz znajdującego się na nim budynku – przestrzeni wystawowej dzieł sztuki.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.