Ta nietuzinkowa realizacje przyciąga wzrok i zastanawia. Architekci ze studia Z3Z, stawiając na oryginalność i funkcjonalność, zaprojektowali wyjątkowy budynek, który „burzy mury” między domem a jego otoczeniem, a także rzuca nowe światło na święcącą triumfy w ostatnich latach formę domu-stodoły.
Budynek projekt Z3Z Architekci został nazwany Domem Gwiazdą ze względu na swój niestandardowy układ. Składa się bowiem z trzech prawie całkiem niezależnych od siebie budynków, połączonych jedynie niewielkim zadaszeniem. Każda z części została zaprojektowana jako oddzielny segment, spełniający różne funkcje. Budynki zostały zainspirowane popularną formą nowoczesnej stodoły, trzeba jednak zauważyć, że dzięki ich zmultiplikowaniu projekt zdecydowanie odróżnia się od większości tego typu inwestycji.
Rzadko spotykanie ułożenie budynków względem siebie jest nie tylko oryginalnym zabiegiem formalnym, ma również przeznaczenie praktyczne. Budynku ustawione są pod takimi kątami, by światło słoneczne mogło wpadać do ich wnętrz przez cały dzień.
Jednym z głównych założeń projektowych było zatarcie granicy pomiędzy strefami wewnątrz i na zewnątrz domu. Uzyskano to za pomocą zastosowania tych samych materiałów do wykończenia elewacji i wystroju wnętrz. W projekcie uwzględniono również liczne przeszklenia, które jeszcze bardziej „otwierają” dom na ogród, wizualnie integrując przestrzenie. Szkłem został obłożony również łączący segmenty przedsionek, co uczyniło go częścią zarówno domu, jak i ogrodu.
Według badań architektura jest jednym z czynników, które najbardziej wpływają na zanieczyszczenie środowiska. Jednak czy każda architektoniczna realizacja musi być zagrożeniem dla natury? Polska firma Blsk.Studio udowadnia, że nie, prezentując projekt sml.house, domu zaprojektowanego i wzniesionego z troską o środowisko.
Sou Fujimoto przedstawia wyjątkowy projekt centrum społeczności. Obiekt Hida Furukawa Station Eastern Development, który powstanie w mieście Hida, zapewni lokalnym mieszkańcom nowe i atrakcyjne miejsce handlu, relaksu, organizacji sąsiedzkich inicjatyw i spotkań towarzyskich.
Atelier Kempe Thill wygrało konkurs na projekt nowego budynku w Hamburgu w Niemczech. Zaprojektowany dla Magna Real Estate wieżowiec znajduje się na półwyspie Łaby, w parku biznesowym Finkenwerder.
Studio Opposite Office zaproponowało przekształcenie powstającego berlińskiego lotniska New Berlin Airport, w szpital zakaźny dla pacjentów cierpiących na koronawirusa. To rozwiązanie ma odciążyć istniejące placówki, ulepszyć system opieki zdrowotnej i zwiększyć jego możliwości.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.