Wydano zgodę na realizację projektu w dzielnicy Southbank w Melbourne. Rozpoczęcie prac zaplanowano na przyszły rok. Budynek o powierzchni 270 000 metrów kwadratowych został zaprojektowany przez holenderską firmę UNStudio we współpracy z Cox Architecture. Wieża ma osiągnąć 365 metrów, stając się tym samym najwyższym budynkiem w Australii.
„Southbank od wielu lat jest w stanie hibernacji. Nasza koncepcja pozwoli odkryć potencjał miasta i jego mieszkańców oraz poprawić atmosferę panującą w tym miejscu. Architektoniczny i kulturalny wpływ, który Southbank Beulah wywrze na Melbourne, jest ekscytującą perspektywą” – mówi Philip Rowe z Cox.
Według architektów, projekt ma poprawić sytuację finansową mieszkańców, generując 4700 miejsc pracy przy samej budowie. Po jej zakończeniu, firmy zajmujące wieżę zaproponują kolejne 3200 stanowisk w wielu branżach: w biurach, handlu detalicznym, rozrywce, hotelarstwie i opiece nad dziećmi.
Przy tworzeniu projektu architekci zainspirowali się przydomkiem Melbourne – The Garden City, nazwanego tak z powodu licznych terenów zielonych w mieście oraz na jego obrzeżach. Aby wpisać się w ten szczególny krajobraz, projektanci postawili na dwie „skręcone” wieże, których część fasad porośnięta jest bujną zielenią. Otaczające je parki mają być punktem centralnym kompleksu i miejscem rekreacji pracowników nowego budynku oraz lokalnych mieszkańców.
Architekci wyobrazili sobie dwie skręcone szeregowe formy, które generują szereg przestrzeni zewnętrznych i zielonych urządzeń wzdłuż fasad. Ponadto parki kieszonkowe będą punktem centralnym w całym budynku, łączącym dzielnice w obrębie wieży mieszkalnej.
Architekt David Chipperfield został ogłoszony laureatem nagrody Pritzkera 2023, najbardziej prestiżowej nagrody w dziedzinie architektury. Nagroda, uznawana za swoisty odpowiednik Nobla w dziedzinie architektury, jest przyznawana od 1979 roku.
Wenezuelski architekt José Fructoso Vivas, lepiej znany jako Fruto Vivas, zmarł w Caracas we wtorek, 23 sierpnia. Znany ze swoich projektów takich jak Mauzoleum Czterech Żywiołów, dążył do integracji człowieka z naturą.
Platforma UNI zaprasza wszystkich architektów i pasjonatów projektowania do udziału w wyzwaniu Earth Home Design Challenge - Down the rabbit hole. Przedmiotem konkursu jest projekt domu letniskowego nawiązującego do świata Alicji w Krainie Czarów.
Studia Leclercq Associés Architektes Urbanistes, Nicolas Laisné Architectes, Clément Blanchet Architecture, Tekne Ingénierie i Base Paysagiste wygrały międzynarodowy konkurs na projekt nowego centrum administracyjnego w Palermo we Włoszech. Wychodząc naprzeciw wyzwaniom środowiska południowego regionu Morza Śródziemnego, propozycja autorstwa francusko-włoskiego zespołu skupia się na zagadnieniu miasta i środowiska.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.