Zalety i wady domów drewnianych

Zalety i wady domów drewnianych

zdjęcie: loveproperty.com

Decyzja o tym, z czego wybudujemy nasz dom, bezpośrednio wpływa na komfort jego zamieszkiwania, trwałość, koszty eksploatacji i wiele innych rzeczy. Od projektu aż po ogrzewanie, materiał budowlany, na który się zdecydujemy, będzie determinował wszystkie kolejne wybory.

W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą się domy drewniane - sprawdź jakie są najważniejsze plusy i minusy tego rozwiązania.

Zalety domów z drewna

1. Niski koszt budowy

Średnia cena wybudowania domu drewnianego o konstrukcji szkieletowej będzie niższa o 30 procent od ceny budynku murowanego podobnej wielkości i o zbliżonym planie. To ogromna różnica!

 

2. Szybkość budowy

Czas budowy domu drewnianego jest znacznie krótszy, niż jego murowanego odpowiednika.  Zbudowany z gotowych komponentów drewniany budynek, może być gotowy do odebrania już po około 3 - 6 miesiącach. Niższe są także koszty naprawy, a remont często łatwiejszy do wykonania.

 

3. Ekologia i piękny wygląd

Wiele osób po domy z drewna sięga ze względu na to, że powstały z naturalnego, odnawialnego surowca. Do tego drewno samo w sobie nadaje budynkowi bardziej ciepły i domowy charakter, co również ma bardzo duży wpływ na decyzje kupujących.

 

4. Dobra izolacja cieplna

Drewno jest znakomitym izolatorem – zimą zaoszczędzimy na ogrzewaniu, latem będziemy mieli w pomieszczeniu przyjemną temperaturę.

 

Czy zatem powinniśmy zdecydować na budowę drewnianego domu? Mimo bardzo wielu zalet, domy takie mają też cechy, na które powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, zarówno podczas budowy, jak i samego użytkowania. Z pewnością nie jest to rozwiązanie dla wszystkich, ale tym, którzy wybiorą dom z drewna, odwdzięczy się on niepowtarzalnym mikroklimatem.

 

Wady domów drewnianych

 

1.Mała liczba projektów

Już na etapie planowania możemy zauważyć, że budynki zbudowane z drewna cieszą się zdecydowanie mniejszą popularnością. Jakie są tego konsekwencje? Na rynku jest mniej gotowych projektów. Wprawdzie z każdym rokiem lista wariacji rośnie, ale jeszcze nie dorównuje bardziej popularnym budynkom z cegły i betonu. Nie znaczy to jednak, że nie mamy żadnego wyboru. Poza tym, zawsze możemy zapłacić za wykonanie projektu dopasowanego do naszych potrzeb, takiego, który spełni nawet najbardziej szczegółowe wymagania.

 

2. Mniejsza trwałość

Budując dom chcemy, by przetrwał lata i służył nie tylko nam, ale i naszej rodzinie. Domy drewniane są zazwyczaj mniej trwałe od murowanych, ale wystarczy przyjrzeć się zabytkowym willom z Zakopanego, żeby mieć pewność, mogą przetrwać bez trudu ponad sto lat. Warunkiem takiej trwałości są jednak wysokiej klasy materiały i nowoczesne technologie - koniecznie musimy o nie zadbać już na samym początku.

 

3. Mniejsza odporność na żywioły

Ważnym mankamentem drewnianych budynków jest to, że gorzej znoszą kontakt z wodą i ogniem. Drewniane budynki nie sprawdzą się na terenach podmokłych i często zalewanych, bo drewno naturalnie puchnie i zatrzymuje wodę. W przypadku pożaru, konstrukcje zrobione z drewna płoną szybciej - warto więc zadbać o czujniki dymu i alarm przeciwpożarowy.

 

4. Konieczność odpowiedniej konserwacji

Drewniany dom będzie służyć rodzinie przez pokolenia w doskonałym stanie, pod warunkiem jednak, że przed budową zadbamy o odpowiednie przygotowanie samego drewna, a później, w trakcie użytkowania, zatroszczymy się o właściwą konserwację. Insekty i grzyby źle wpływają na wszystkie domy, ale na te zrobione z drewna w szczególności. Z kolei elementy zewnętrzne będą wymagać regularnego odświeżania co kilka lat.

 

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.