Żaglowy pawilon studia Oyler Wu

Żaglowy pawilon studia Oyler Wu

Southern California Institute of Architecture (SCI-ARC) choć założony został niewiele ponad czterdzieści lat temu, wydaje się być dzisiaj jednym z wiodących ośrodków amerykańskiej architektury inżynieryjnej. Uczelnia ciesząca się reputacją innowacyjnej technicznie i awangardowej wizualnie oprócz wysokich miejsc w rankingach przypomina o sobie rok rocznie w czasie wrześniowych graduacji. Cyklicznie studenci razem z pracownikami jednostki przygotowują pawilon, który ma stanowić dekorację dla oficjalnych uroczystości i paneli organizowanych przez instytut. Jedną z takich realizacji był Netscape.

Żaglowy dach, który prezentujemy stworzyli Dwayne Oyler i Jenny Wu. Konstrukcja opiera się na stelażu ze stalowych rur, na którym rozpięto siatkę linową. Na nich zainstalowano żagle z tkaniny, które w zależności od pory dnia i wiatru przybierają formy imitujące żaluzje lub baldachimy. Żagle skierowano ku zachodowi, aby umożliwić optymalnie zacienienie przestrzeni w godzinach popołudniowych, kiedy pawilon miał pełnić swoje funkcje.

żag2

Na wietrze linie rozciągają się i skręcają; żagle, ze względu na specyfikę zastosowanych materiałów, zachowują formy żaluzji. Kluczem koncepcji jest zaprogramowanie efektów świetlnych rysujących się na ich płaszczyźnie. Żagle nie tylko bowiem chronią publiczność od palącego kalifornijskiego słońca, ale również rzucają cienie na siebie nawzajem. W efekcie, znajdując się pod koronkowym dachem pawilonu, widz ogląda dwa desenie: rysunek przecinających się lin i żagli oraz trójwymiarowy, światło-cieniowy spektakl.

Zdjęcia dzięki uprzejmości Oyler Wu Collaborative.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.