Peak. Konkurs architektoniczny
Platforma UNI zaprasza do udziału w konkursie Peak, którego przedmiotem jest projekt idealnej, zrównoważonej dzielnicy mieszkaniowej.
Miasto Montreal ogłosiło interdyscyplinarny konkurs, aby zebrać projekty programów przywracania naturalnych siedlisk w mieście. Spośród zgłoszeń wybrano zespół stworzony z architektów biur Civiliti, LAND Italia, Table Architecture i Biodiversité Conseil.
Projekt zatytułowany „Biodiversity Corridor” został zaprezentowany po raz pierwszy w listopadzie, w ramach 5. Biennale Designu w Chinach. Plan polega na przywróceniu terenów zielonych dzielnicy St-Laurent, która w ponad 70% zajęta jest przez asfaltowe ulice i budynki przemysłowe. Swój udział w ograbieniu dzielnicy z roślinności był fakt, że z biegiem czasu stawała się ona głównym korytarzem dla linii elektroenergetycznych wysokiego napięcia. Co wymagało wycinki drzew.
Zwycięski projekt, który ma zostać wdrożony w ciągu następnych 20 lat, przekształca wąski pas pustkowia położony pod napowietrznymi liniami energetycznymi wzdłuż trzech głównych bulwarów. Projekt zmieni niewielkie, ubogie trawniki w kwitnące łąki, które przyciągną ptaki, owady i małe zwierzęta. „Plan obejmuje również nowe ścieżki dla pieszych i zmodernizowane ścieżki rowerowe, a także obszary aktywności lub odpoczynku dla komfortu mieszkańców St-Laurent” – dodają architekci. Jak twierdzą, ich działania „pomogą ponownie połączyć istniejące zielone, które stworzą ostatecznie ciągły korytarz pozwalający zwierzętom, owadom i roślinności odzyskać utracone środowisko”.
„Biodiviersity Corridor umożliwi nam zmianę krajobrazu, który został znacznie zmodyfikowany przez ludzi, tracąc różnorodność biologiczną i odporność, w obfitą i zróżnicowaną świątynie przyrody blisko miasta, połączoną i związaną z ludźmi” – twierdzi Alan DeSousa, burmistrz gminy St-Laurent.
źródło: archdaily.com
Platforma UNI zaprasza do udziału w konkursie Peak, którego przedmiotem jest projekt idealnej, zrównoważonej dzielnicy mieszkaniowej.
Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie i Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Kraków zapraszają architektów do udziału w konkursie na projekt przebudowy Placu Kossaka w Krakowie.
Eye, projekt opublikowany przez polskie studio architektoniczne Monochrom Architects, to przykład tego, jak połączyć duże wymagania inwestorów, ambicje projektantów i niestandardowe ukształtowanie terenu. Położony na działce nieopodal Wodzisławia Śląskiego dom został wpisany w otoczenie w sposób, który pozwoli mieszkańcom na podziwianie otaczającej dom przyrody z dowolnego miejsca po południowej stronie domu.
Studio GWP przedstawia projekt wielofunkcyjnej wieży w Kantonie w chińskiej prowincji Guangdong. Budynek pomieści hotele, biura, apartamenty i sklepy.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.