Montreal w walce o tereny zielone

Montreal w walce o tereny zielone

Zwycięski projekt przebudowy dzielnicy St-Laurent. zdj. Civiliti, LAND Italia, Table Architecture i Biodiversité Conseil

Miasto Montreal ogłosiło interdyscyplinarny konkurs, aby zebrać projekty programów przywracania naturalnych siedlisk w mieście. Spośród zgłoszeń wybrano zespół stworzony z architektów biur Civiliti, LAND Italia, Table Architecture i Biodiversité Conseil.

Projekt zatytułowany „Biodiversity Corridor” został zaprezentowany po raz pierwszy w listopadzie, w ramach 5. Biennale Designu w Chinach. Plan polega na przywróceniu terenów zielonych dzielnicy St-Laurent, która w ponad 70% zajęta jest przez asfaltowe ulice i budynki przemysłowe. Swój udział w ograbieniu dzielnicy z roślinności był fakt, że z biegiem czasu stawała się ona głównym korytarzem dla linii elektroenergetycznych wysokiego napięcia. Co wymagało wycinki drzew.

Zwycięski projekt przebudowy dzielnicy St-Laurent. zdj. Civiliti, LAND Italia, Table Architecture i Biodiversité Conseil

Zwycięski projekt, który ma zostać wdrożony w ciągu następnych 20 lat, przekształca wąski pas pustkowia położony pod napowietrznymi liniami energetycznymi wzdłuż trzech głównych bulwarów. Projekt zmieni niewielkie, ubogie trawniki w kwitnące łąki, które przyciągną ptaki, owady i małe zwierzęta. „Plan obejmuje również nowe ścieżki dla pieszych i zmodernizowane ścieżki rowerowe, a także obszary aktywności lub odpoczynku dla komfortu mieszkańców St-Laurent” – dodają architekci. Jak twierdzą, ich działania „pomogą ponownie połączyć istniejące zielone, które stworzą ostatecznie ciągły korytarz pozwalający zwierzętom, owadom i roślinności odzyskać utracone środowisko”.

Zwycięski projekt przebudowy dzielnicy St-Laurent. zdj. Civiliti, LAND Italia, Table Architecture i Biodiversité Conseil

„Biodiviersity Corridor umożliwi nam zmianę krajobrazu, który został znacznie zmodyfikowany przez ludzi, tracąc różnorodność biologiczną i odporność, w obfitą i zróżnicowaną świątynie przyrody blisko miasta, połączoną i związaną z ludźmi” – twierdzi Alan DeSousa, burmistrz gminy St-Laurent.

 

źródło: archdaily.com

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.