Architektoniczna supergrupa złożona z firm OUTCOMIST, Diller Scofidio + Renfro, PLP Architecture, CRA - Carlo Ratti Associati i Arup wygrała konkurs na projekt rewitalizacji obszaru kolejowego Porta Romana w Mediolanie. Wyjałowiony biologicznie, zapomniany od lat teren przemysłowy stanie jedną z najbardziej zielonych dzielnic miasta. Na miejscu dworca powstanie atrakcyjny park i różnego rodzaju przestrzenie publiczne do użytku lokalnych mieszkańców.
Porta Romana już niebawem zmieni się w Parco Romana! Inwestycja położona na dawnym terenie kolejowym zakwitnie na mapie miasta, oferując mieszkańcom wysokiej jakości, różnorodne biologicznie miejsce do odpoczynku i zabawy. Rewitalizacja będzie przebiegać zgodnie z wytycznymi organizacji European Green Deal i National Recovery and Resilience Plan. Projekt pracowni OUTCOMIST, Diller Scofidio + Renfro, PLP Architecture, CRA - Carlo Ratti Associati i Arup został wybrany spośród 47 innych propozycji – wyróżniał się bezkompromisowym podejściem do zrównoważonej architektury. Zespół podejmie współpracę z firmami zajmującymi się architekturą zieleni: Gross.Max, Nigel Dunnett Studio i LAND.
Swój projekt twórcy opisują jako oparty na zasadach inkluzywności, dbałości o bioróżnorodność, odporność środowiska, wspólnotę i dobre samopoczucie użytkowników. Mają nadzieję stworzyć tętniącą życiem dzielnicę, która zaoferuje mediolańczykom korzystne środowisko do życia i pracy. W projekcie zwycięskiego zespołu obszary leśne będą przeplatać się z budynkami i miejscami użyteczności publicznej. „Las - liniowy, podwyższony zielony szlak, który zrównoważy, lecz nie zastąpi w całości istniejącej infrastruktury - obejmuje setki drzew, wśród których ciągnąć będą się trasy spacerowe z zachwycającymi widokami na okolicę” – chwalą swoją pracę członkowie zespołu.
RE: VMAX HOUSE to najnowszy projekt spod ręki Marcina Tomaszewskiego z pracowni REFORM Architekt. Położony na dużej, choć wymagającej działce, budynek swoim oryginalnym kształtem przywodzi na myśl minimalistyczne dzieło sztuki nowoczesnej, wpisane w naturalny kontekst przyrody.
Propozycja pod nazwą Once upon a forest została zgłoszona do konkursu na najlepszy projekt głównej biblioteki miejskiej w koreańskim mieście Gwangju. Po pierwszym spojrzeniu na wizualizacje widać, że nazwa nie została nadana jej przypadkowo.
Dobre wiadomości z Chin! W związku ze spadającą liczbą przypadków osób zakażonych koronawirusem chiński rząd parę dni temu podjął decyzję o zamknięciu tymczasowych placówek medycznych w Wuhan. Szpitale powstawały w zawrotnym tempie, po raz kolejny ukazując zaradność i precyzję Chińczyków. Dzięki niesamowitej determinacji i organizacji służb, Chinom udało się wygasić epidemię w nieco ponad dwa miesiące. Dziś po raz pierwszy nie zanotowano żadnego nowego zachorowania.
Projekt Coldefy & Associés został wybrany przez jury z sześciu finałowych projektów miejsca upamiętniającego ofiary strzelaniny w klubie nocnym Pulse w Orlando. „Zakochałam się w tym projekcie. Przywołuje wspomnienia i refleksje związane z naszymi 49 aniołami” – mówi matka jednej z zabitych osób.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.