Resovia Residence. Wielofunkcyjny kompleks w Rzeszowie

Resovia Residence. Wielofunkcyjny kompleks w Rzeszowie

Resovia Residence, zdj. MWM Architekci

W stolicy województwa Podkarpackiego powstaje nowy kompleks o mieszanym zastosowaniu, za którego projekt odpowiada pracownia MWM Architekci. Projekt  Resovia Residence odpowiada na pogłębiające się problemy europejskich miast, w tym ich przeludnienie.

Resovia Residence to kompleks budynków, które będą pełnić funkcje mieszkalne, handlowe, usługowe i publiczne. Według pomysłodawców i twórców projektu skupienie różnorodnych funkcji w jednym miejscu będzie dobrym rozwiązaniem problemu nieustającej rozbudowy miast. „Kluczowym problemem wszystkich miast na świecie, także w Polsce, ze względu na brak powszechnej świadomości, jest rozlewanie się przedmieść, które skutkuje wzrostem kosztów infrastruktury, zanieczyszczeniem środowiska, kosztami zmarnowanego w korkach czasu, problemami społecznymi, brakiem możliwości korzystania z usług i kultury, problemami edukacyjnymi i rodzinnymi. Kluczem do rozwiązania tego problemu jest coś, co na własny użytek określamy „przywracaniem ludzi miastu”. Musimy sprawić, żeby ludzie znowu wrócili do śródmieścia. Aby mogli tam mieszkać, pracować, robić zakupy, jeść itp., bez konieczności ciągłego przemieszczania się po mieście” – mówi architekt ze studia MWM, Maciej Łobos.

 Resovia Residence, zdj. MWM Architekci

 

Wchodzące w skład projektu budynki zostały utrzymane w stonowanej, nowoczesnej stylistyce. Choć różnią się od siebie wysokością i barwami, tworzą spójną całość, która cieszy oko. Najwyższym punktem kompleksu jest wieżowiec o wysokości stu metrów. Jak dodaje Maciej Łobos, wymiary i kształty budynków Resovia Residence zostały dokładnie przemyślane i zbalansowane tak, aby wychodziły naprzeciw uwarunkowaniom przestrzennym miasta. „Mamy w Rzeszowie do czynienia ze swoistą gigantomanią, zresztą, wydaje się, że architekci mają taką ogólną przypadłość, że projektują stanowczo zbyt przeskalowane przestrzenie publiczne, co skutkuje tym, że ta przestrzeń robi wrażenie pustej i w konsekwencji ludzie nie chcą tam przebywać. Jak to wygląda w naszym projekcie, najlepiej pokazuje przekrój. Sprawdzaliśmy te relacje przestrzenne bardzo długo, analizowaliśmy jakie proporcje mają ulice w historycznych miastach i wydaje nam się, że to, co proponujemy, ma sens” – mówi architekt w rozmowie z portalem Architektura i Biznes.

 Resovia Residence, zdj. MWM Architekci

 

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.