Airside w Hongkongu. Rewitalizacja dawnego lotniska

Airside w Hongkongu. Rewitalizacja dawnego lotniska

Airside, zdj. Snøhetta

Firma Snøhetta ujawniła swój pierwszy projekt w Hongkongu: Airside, budynek wielofunkcyjny o łącznej powierzchni 176 000 metrów kwadratowych. Inwestycja lokalizowana w centrum dawnego lotniska Kai Tak, która została zlecona przez firmę Nan Fung Group, obejmuje 200-metrową wieżę, efektownie połączoną z cokołem.

Zaprojektowany przez Snøhetta budynek wielofunkcyjny Airside wykorzystuje swoją lokalizację i otoczenie, zapewniając zapierające dech widoki na pobliski Port Wiktorii i rzekę Kai Tak. Położony w samym centrum Hongkongu, budynek znajduje się blisko węzłów komunikacyjnych, dzięki czemu jego użytkownicy z łatwością będą mogli dotrzeć do niego ze wszystkich części miasta. Inwestycja pozwoli mieszkańcom miasta i odwiedzającym dostęp do rozległych przestrzeni publicznych: efektownych placów i ogrodów na dachu, restauracji, oraz miejsc przeznaczonych do organizacji imprez i szeroko pojętej rekreacji.

Airside, zdj. Snøhetta

 

Port lotniczy Kai Tak, na którego terenie znajdzie się inwestycja, służący jako międzynarodowe lotnisko w Hongkongu od 1925, został opuszczony w roku 1998 i zastąpiony nowym, większym w oddalonym o 30 kilometrów Chek Lap Kok. Jak podkreślają architekci, dzięki nowym inwestycjom w tej okolicy lekko zapomniany teren przekształca się w tętniącą życiem dzielnicę biznesową i główny punkt rozwoju oraz handlu w mieście.

Airside, zdj. Snøhetta

 

W samym sercu interwencji znajduje się obszerne, naturalnie oświetlone atrium o powierzchni prawie 66 000 metrów kwadratowych – w jego centrum znajdą się sklepy i lokale usługowe. Powyżej ciągną się kolejne piętra, na których znajdą się kolejne lokale handlowe, usługowe i biurowe. Na samym szczycie wieży zostaną umieszczone obszerne ogrody i punkty widokowe.

Airside, zdj. Snøhetta

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.