Już niedługo każdy mieszkaniec Kopenhagi będzie mógł spędzić weekend na bezludnej wyspie. Projekt, którego realizacja nastąpi w najbliższym czasie, zakłada stworzenie rekreacyjnych wysepek w wielkim mieście.
W porcie w Kopenhadze powstać ma nowy obiekt wypoczynkowy – archipelag sztucznych wysp. Kompleks zaprojektowany przez australijskiego architekta Marshalla Blechera i duńskie Studio Fokstrot ma w założeniu wprowadzić do charakteru miasta nieco „dzikości i zabawy”.
Projektując archipelag pływających parków, architekci myśleli o stworzeniu miejsca doskonałego do relaksu, wędkowania lub oglądania gwiazd, słowem – wyciszenia się w otoczeniu natury, której tak bardzo brakuje mieszkańcom dużych miast. Użytkownicy, aby dostać się do wysepek, będą musieli wynająć łódkę albo kajak, lub też polegać na własnych umiejętnościach pływackich.
Projekt wspiera również ochronę środowiska naturalnego. Zakotwiczone do dna zbiornika wodnego wysepki będą wykonane ze stali i surowców pochodzących z recyklingu, pokrytych trwałym drewnem atestowanym przez Forest Stewardship Council.
„Na wyspach zostaną posadzone trawy, krzewy i drzewa, które w samym środku miasta zapewnią schronienie w dla mew, łabędzi, gołębi i kaczek. Spód wysp natomiast zapewni idealne środowisko dla wodorostów i mięczaków, które się do niego przyczepią. Dzięki temu te okolice staną się bardziej atrakcyjne dla ryb” – mówi Blecher.
W Abu Zabi odsłonięto Abrahamic Family House, kompleks budynków sakralnych zaprojektowany przez architekta Davida Adjaye, w którym znajduje się kościół, synagoga i meczet. Kompleks ma na celu stworzenie dialogu pomiędzy wyznawcami istotnych dla świata religii i miejsca do wymiany wartości.
Firma Network of Architecture przedstawia wyjątkowy projekt Hub of Huts, obiektu wellness, który wydaje się przeczyć grawitacji. Projekt powstaje w luksusowym hotelu Hubertus położonym w Południowym Tyrolu.
Rozpoczęły się zgłoszenia do konkursu Drewno w architekturze. Spośród nadesłanych prac dyplomowych autorstwa absolwentów kierunków projektowych i architektonicznych zostaną wybrane te, które w najciekawszy sposób wykorzystują jeden z najstarszych materiałów budowlanych – drewno.
Wyrażenie „architektura sakralna” wywołuje w nas wszystkich podobne skojarzenia. Oczyma wyobraźni widzimy strzeliste wieże gotyckich kościołów, złote kopuły meczetów i kolorowe pagody. Szwajcarskie studio Herzog & de Meuron stanęło przed wyzwaniem stworzenia uniwersalnej, nieprzypisanej do żadnej z religii świątyni, która w zdecydowany sposób zerwie z tą imponującą spuścizną artystyczną.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.