Abrahamic Family House. Ekumeniczny kompleks od Davida Adjaye

Abrahamic Family House. Ekumeniczny kompleks od Davida Adjaye

zdj. Adjaye Associates

W Abu Zabi odsłonięto Abrahamic Family House, kompleks budynków sakralnych zaprojektowany przez architekta Davida Adjaye, w którym znajduje się kościół, synagoga i meczet. Kompleks ma na celu stworzenie dialogu pomiędzy wyznawcami istotnych dla świata religii i miejsca do wymiany wartości.

Kompleks jest zlokalizowany na wyspie Saadiyat, w kulturalnym centrum położonym u wybrzeży Abu Zabi. Projekt obejmuje trzy oddzielne domy modlitwy dla trzech religii abrahamowych: chrześcijaństwa, judaizmu i islamu. Domy modlitwy przyjmują formę dużych sześcianów z płaskimi dachami, z których każdy ma taką samą objętość, ale wyróżnia się wyjątkowymi architektonicznymi detalami.

Kościół chrześcijański charakteryzuje się fasadą składającą się z wysokich kolumn z wapienia omańskiego, które są rozmieszczone ze wschodu na zachód. Architekt zadbał o naturalne oświetlenie. Gra światła ma nawiązywać do koncepcji boskiej wiedzy i połączenia człowieka oraz Boga. Zwrócona w stronę świętego miasta Jerozolimy fasada synagogi Mojżesza Ben Maimona została utworzona z trzech warstw kolumn w kształcie litery V, które nawiązują do liści palmowych, symbolu żydowskiego święta Sukkot. Meczet zdefiniowany przez siedem wydłużonych łuków ozdabiających budynek z każdej strony. Ich liczba nie jest przypadkowa – liczba siedem jest wyjątkowo ważna dla wyznawców islamu.  

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.