Architekt do budowy domu – projekt typowy, czy indywidualny

Architekt do budowy domu – projekt typowy, czy indywidualny

Podjąłeś decyzję o budowie domu, jesteś przekonany, że chcesz zamieszkać na swoim, w budynku, który spełni Twoje oczekiwania i zapewni Ci stabilność oraz bezpieczeństwo? Będzie Ci potrzebny architekt, który wizję oraz marzenia rozrysuje na kartce, a następnie wprowadzi do odpowiedniego programu, prezentując Ci gotowy projekt 3D. Potem pozostanie już tylko jego realizacja. Można jednak skorzystać z gotowych, typowych projektów, w których możliwe jest, chociaż też nie zawsze, wprowadzenie zmian. Inwestorzy postępują w różny sposób – jedni oczekują indywidualnego projektu, innym wystarczy typowy. Którą drogą powinieneś podążać?

Twoje priorytety

Nie wszyscy wiedzą, czego szukają, nierzadko popełniając z tego powodu mnóstwo błędów. Przeglądają strony internetowe z przykładowymi realizacjami lub propozycjami gotowych projektów. Pod wpływem emocji podejmują decyzję, która może być dobra albo w ogóle nieprzemyślana. Na początku podoba się nam bardzo dużo domów, trudno zdecydować się na ten jeden, który podoba nam się nieco bardziej od pozostałych. To dlatego tak ważne jest, aby przed zapoznaniem się z bardzo bogatą ofertą projektów, zdefiniować swoje priorytety. Co tak naprawdę jest dla Ciebie ważne? Jak powinien wyglądać Twój wymarzony dom? Czego nie może w nim zabraknąć, a z czego możesz zrezygnować? Czy ma być dobrze oświetlony z każdej strony, czy raczej chciałbyś ochronić niektóre pomieszczenia przed słońcem?

Kiedy zrobisz listę priorytetów, baza domów, które będą pasowały do Twojej koncepcji, wyraźnie się zmniejszy. Architekci proponują domy o rozmaitych układach pomieszczeń, powierzchniach zabudowy czy wymiarach, a także wykonane z różnych materiałów. Jeżeli masz już działkę, musisz dostosować do niej wielkość i kształt budynku. Nie każdy projekt spełni bowiem warunki zabudowy określone w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.

Problem może się pojawić w momencie, kiedy dokonamy zakupu gotowego projektu, po czym będziemy zmuszeni do wykonania adaptacji budynku. Wtedy niezbędna jest pomoc architekta. Nie będzie nim jednak ten, który zaprojektował dom, co może utrudnić zadanie. Koszty adaptacji i modyfikacji mogą być wyższe, niż myśleliśmy. Na tym etapie wielu inwestorów potwierdza teorię, że lepszy wybór stanowi projekt indywidualny.

Architectural drawing
Rysunek architektoniczny ze szczegółami konstrukcyjnymi, 
Christophe Krief [CC BY-SA 4.0]

Modyfikacja gotowego projektu

Typowe, gotowe projekty są wykonywane bez uwzględnienia konkretnych warunków, ukształtowania terenu, jego zagospodarowania czy wielkości i kształtu działki. Są uniwersalne, ale nie oznacza to, że sprawdzą się wszędzie. Wydaje się, że wybrałeś dobry projekt domu, który będzie idealnie pasować do Twojej działki. Oczywiście dom podoba Ci się z zewnątrz, a jego wnętrze jest zaplanowane zgodnie z Twoimi oczekiwaniami.

Architekt, którego poprosiłeś o pomoc w adaptacji budynku, może stwierdzić, że konieczne będą jedynie niewielkie, kosmetyczne modyfikacje. W kilka chwil zaznaczy je na projekcie. Czasami jednak to, co wydaje się łatwe i bezproblemowe, wymusza kolejne zmiany. Przykład? Chcąc poszerzyć budynek tylko o metr, należy wprowadzić zmiany na wszystkich rysunkach, a także w konstrukcji. W takiej sytuacji architekt musi dokonać dodatkowych obliczeń. Nie możemy więc zakładać, że to koniec zmian. Zdarza się, iż zakupiony gotowy projekt zostaje całkowicie zmodyfikowany i już nie przypomina tego, który widzieliśmy na początku. W rzeczywistości płacimy podwójnie – najpierw za gotowy projekt, a potem za jego zmianę.

Klienci mają tę świadomość, dlatego wielu z nich decyduje się na indywidualny projekt domu, który powstaje od podstaw, z uwzględnieniem wszystkich oczekiwań i preferencji.

Plan północnej, wschodniej i południowej elewacji kultowego Domu pani Farnsworth Miesa van der Rohe,
Milnarik, Elizabeth, creator [Public domain]

Architekt i indywidualny projekt domu

Indywidualny projekt domu przypomina garnitur szyty na miarę. Idealnie pasuje do działki, na której stanie budynek, potrzeb oraz oczekiwań klienta, a także jego możliwości finansowych. Ponadto jest dostosowany do specyfiki krajobrazu i otoczenia.

Architekt, który wykonuje indywidualny projekt domu, posiada konkretne wytyczne od inwestora. Projekt typowy powstaje dla niezidentyfikowanego klienta, nie jest w żaden sposób dostosowany do konkretnej działki ani określonego ukształtowania terenu. Projektu indywidualnego natomiast nie trzeba dodatkowo adaptować do warunków lokalnych, ponieważ od początku powstaje z ich uwzględnieniem. Płacimy raz, unikając dodatkowych kosztów. Ważne jest również, że przy projekcie skrojonym na miarę architekt pozostaje w stałym kontakcie z inwestorem. Mogą oni na każdym etapie dokonywać ewentualnych modyfikacji. Możliwość kontrolowania postępów jest w tym przypadku niezwykle istotna, ponieważ pomysły przychodzą nam do głowy często w najmniej oczekiwanym momencie.

W typowym projekcie trudno dokonać całkowitych zmian w układzie pomieszczeń, a przecież salon powinien znajdować się od strony południowej, sypialnia najlepiej od strony wschodniej a kuchnia od zachodniej. Przy projektowaniu domu trzeba zatem uwzględnić jego nasłonecznienie, a więc usytuowanie względem wszystkich stron świata, na co na pewno zwróci uwagę architekt, który będzie wykonywał dla Ciebie indywidualny projekt.

A co z kosztami projektu typowego i indywidualnego? Pierwsza opcja wydaje się tańsza, niekiedy nawet kilkakrotnie. Kiedy jednak uwzględnimy również koszty dalszych modyfikacji oraz adaptacji, może się okazać, że cena obu projektów będzie zbliżona. Współpraca z architektem nad projektem indywidualnym związana jest z nieco wyższymi kosztami, ale unikamy w ten sposób ryzyka ewentualnych błędów w układzie pomieszczeń czy konstrukcji budynku nieodpowiadającej wymaganiom zagospodarowania terenu. Czy warto więc ryzykować i zdecydować się tylko na pozorną oszczędność?

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.