Holocaust Memorial and Learning Centre

Holocaust Memorial and Learning Centre

Holocaust Memorial and Learning Centre, zdj. Adaye Associates

Po czterech latach wydano pozwolenie na budowę brytyjskiego Holocaust Memorial and Learning Centre, zaprojektowanego przez Adjaye Associates, we współpracy z Ron Arad Architects i praktyką Gustafson Porter + Bowman. Ujawniony w 2017 roku projekt został zatrzymany przez sprzeciw opinii publicznej, która miała obiekcje dotyczące miejsca powstania pomnika oraz usunięcia terenów zielonych na rzecz budowy. Architekci zasugerowali się opinią mieszkańców i zmienili projekt tak, aby nie miał wpływu na lokalną roślinność.

Projekt, który ma powstać w Victoria Tower Gardens, obok budynków Parlamentu, przedstawia instalację w postaci rzędu brązowych żeber, które stanowią wejście do podziemnego centrum edukacyjnego. Ten pierwszy pomnik Holokaustu w Wielkiej Brytanii uhonoruje 6 milionów Żydów, którzy padli ofiarą reżimu nazistowskiego, a jednocześnie upamiętni prześladowania mniejszości narodowych, etnicznych i seksualnych oraz osób niepełnosprawnych.

Holocaust Memorial and Learning Centre, zdj. Adaye Associates

 

Centrum edukacyjne zaoferuje zwiedzającym wykłady o późniejszych ludobójstwach w Kambodży, Rwandzie, Bośni i Darfurze, dokonanych przez reżim hitlerowski. Aby oddać hołd ofiarom różnych narodowości, w projekcie przewidziano aż 22 ścieżki, po jednej dla każdego kraju, w którym prześladowano społeczności żydowskie.

Holocaust Memorial and Learning Centre, zdj. Adaye Associates

 

Wybrany przez władze miasta teren, na którym miało powstać centrum, wzbudził sprzeciw opinii publicznej ze względu na potencjalne zagrożenie, jakie stanowił dla roślinność parku Victoria Tower Gardens. Zastrzeżenia do projektu zgłosiły uznane instytucje, takie jak Historic England, brytyjski oddział ICOMOS i Royal Parks. W odpowiedzi na kolejne zarzuty, twórcy projektu postanowili zmienić niektóre rozwiązania, konsultując je uprzednio z mieszkańcami, ekspertami oraz osobami, które przeżyły prześladowania podczas II wojny światowej. Budowa ma rozpocząć się jeszcze w tym roku, a jej zakończenie przewiduje się na rok 2024.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.