Architektury komentarz polityczny, czyli Serpentine 2020
Architektury komentarz polityczny, czyli Serpentine 2020
Dzieje architektury jasno pokazują, że pomimo swojego użytkowego charakteru, jest ona sztuką obdarzoną pełnym potencjałem, by opowiadać o świecie i komentować jego trudne aspekty. Architektki z południowoafrykańskiego studia Counterspace postanowiły wykorzystać tę możliwość przy okazji tworzenia projektu tegorocznego Serpentine Pavilion.
Znak czasów
Letni pawilon londyńskiej Serpentine Gallery powstanie już po raz dwudziesty. Niespełna dwie dekady wystarczyły, by ten niewielki, nieustannie zmieniający swoje oblicze obiekt o krótkim, bo zaledwie trzymiesięcznym żywocie, stał się kultowym, rok w rok elektryzując cały świat sztuki na Wyspach.
Do współpracy przy stworzeniu budynku w Kensington Gardens galeria Serpentine zapraszała najlepszych światowych architektów, stawiając na różnorodność w podejściu do bryły i jej funkcji. Pierwszy Serpentine Pavilion projektowała reprezentująca dekonstruktywizm Zaha Hadid, jej następcami byli między innymi Oscar Niemeyer, Frank Gehry i Bjarke Ingels. Wygląda jednak na to, że brytyjska galeria postanowiła zrezygnować z angażowania wielkich i uznanych, na rzecz sięgania po mniej rozpoznawalne, lecz reprezentujące większą różnorodność kulturową nazwiska. Od paru lat na autorów letniego pawilonu wybierani są bowiem architekci z odległych od Wielkiej Brytanii zakątków świata, np. Meksykanka Frida Escobedo lub Junya Ishigami z Japonii. Autorkami tegorocznego projektu są natomiast architektki z Johanesburga – Sumayya Vally, Sarah de Villiers i Amina Kaskar.
O czym mówi Serpentine 2020?
W swoim projekcie południowoafrykańskie artystki poruszają tematykę emigracji i uchodźstwa w Londynie oraz – pośrednio – ekologii. Złośliwi powiedzą, że w połączeniu z pochodzeniem, płcią i wiekiem architektek (żadna z nich nie ukończyła jeszcze 30 lat), całość wygląda na doskonale przemyślany liberalny manifest. Być może. Autorkom projektu nie można jednak odmówić wyczucia przestrzeni, pomysłowości i umiejętności tworzenia trafnych powiązań pomiędzy bryłą a fragmentem rzeczywistości, której ma być symbolem.
Otwarta, okrągła altana zbudowana z ekologicznych cegieł i korka fascynuje płaszczyznami zróżnicowanymi kształtem, wielkością oraz teksturą. Przestrzeń została zaaranżowana tak, by nasuwać bezpośrednie skojarzenia z miejscami Londynu zamieszkałymi przez imigrantów. Z drugiej strony jest na tyle harmonijna, by umożliwić zwiedzającym relaks i wyciszenie. Kompozycja wnętrza jest modułowa – niektóre jej fragmenty zostały zaprojektowane tak, by bez problemu odłączyć je od reszty i przenieść w inne miejsce. W założeniu mają być one wypożyczane lokalnym społecznościom i wykorzystywane podczas ich spotkań oraz ważnych wydarzeń.
Jakkolwiek nie oceniać idei prezentowanych przez studio Counterspace – pochwały wielokulturowości, pochylenia się nad problemami mniejszości etnicznych, emancypacji i dbałości o środowisko – trzeba przyznać, że z komentarzem do tych zjawisk trafiły idealnie. Są to tematy często podnoszone przez opinię publiczną i, co ważne, wciąż godne dyskusji.
Stadion Jakob-Park, siedziba FC Basel zostanie zrewitalizowany po 20 latach użytkowania. Pierwotnie zaprojektowany przez Herzog & de Meuron struktura ulegnie przebudowie, której celem jest zwiększenie bezpieczeństwa na stadionie i poprawienie dostępności obiektu.
Platforma UNI zaprasza do udziału w konkursie meblarskim FurniTeacher. Przedmiotem konkursu jest projekt edukacyjnego mebla, który będzie stanowił wyposażenie szkół podstawowych.
Studio Austin Matt Fajkus Architecture zaprojektowało wyjątkowy hangar dla łodzi, który wyróżnia się perforowanymi metalowymi fasadami, których zadaniem jest równoważenie światła we wnętrzach budynku i cienia przez cały rok. Projekt nazwany Filtered Frame Dock stanie w Austin w Teksasie.
Jennifer Luce, architektka i założycielka LUCE et Studio Architects, podzieliła się planowanymi efektami renowacji Międzynarodowego Muzeum Mingei w San Diego. Projekt przebudowy, którego jest autorką, przedstawiła za pomocą wideo autorstwa Jeffa Durkina z firmy Breadtruck Films. Muzeum Mingei jest organizacją non-profit, gromadzącą, konserwującą i wystawiającą dzieła lokalnej sztuki ludowej w Balboa Park.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.