Asif Khan I Theaster Gates dla Liverpoolu

Asif Khan I Theaster Gates dla Liverpoolu

zdj. Asif Khan Studio

Architekci Asif Khan i Theaster Gates przedstawili swoją wizję transformacji nabrzeża w Liverpoolu w Wielkiej Brytanii. Projekt ma na celu przekształcenie terenów portowych w komfortowe i atrakcyjne przestrzenie publiczne, służące mieszkańcom i turystom.

W ramach projektu zaproponowano m.in. zastąpienie dwóch wysp parkingowych nową północną przystanią, która ma umożliwić przybycie większych statków pasażerskich. Oprócz tego przewidziano m.in. zieleńce, plac zabaw, pawilon handlowy oraz otwarty amfiteatr. Jednym z głównych założeń projektu jest stworzenie przestrzeni o zrównoważonym charakterze, co oznacza wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, takich jak energia słoneczna i wiatrowa. W tym celu projektanci zaproponowali m.in. zbudowanie trzech wież z wiatrakami, które miałyby za zadanie generować energię dla przestrzeni publicznych.

zdj. Asif Khan Studio

 

Architekci chcą także wykorzystać już istniejącą infrastrukturę, m.in. hangary, które według projektantów mogą być wykorzystane jako przestrzenie do twórczej pracy i eksperymentów. Architekci planują także zachowanie elementów zabytkowych i przemysłowych, które znajdują się na terenie nabrzeża.

zdj. Asif Khan Studio

 

Projekt jest częścią szerszej transformacji nabrzeża, która ma na celu przekształcenie portowej infrastruktury w przestrzenie mieszkalne, biurowe i handlowe. Według twórców projektu, ma on na celu uzupełnienie istniejących przestrzeni miejskich i stworzenie przestrzeni, która będzie sprzyjać interakcji między miastem, mieszkańcami i turystami. Inwestycja ma być realizowana etapami, zgodnie z postępem prac na pozostałych obszarach nabrzeża.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.