Bjarke Ingels ratuje planetÄ™

Bjarke Ingels ratuje planetÄ™

Bjarke Ingels, zdj. The Talk

Bjarke Ingels, zaÅ‚ożyciel uznanego na caÅ‚ym Å›wiecie studia architektonicznego BIG, opracowuje plany zrównoważonego sposobu życia i budowania na Ziemi. Jak mówi architekt, „zrównoważona obecność czÅ‚owieka na planecie Ziemia jest osiÄ…galna przy użyciu istniejÄ…cych technologii”. W wywiadzie dla magazynu „Time” Bjarke Ingels zdradza kulisy koncepcji Masterplanet, która – wedÅ‚ug niego – ma potencjaÅ‚ do tego, by uchronić planetÄ™ przed zniszczeniem.

Ingels oblicza, że ​​nawet populacja wynoszÄ…ca 10 miliardów ludzi mogÅ‚aby w przyszÅ‚oÅ›ci cieszyć siÄ™ wysokÄ… jakoÅ›ciÄ… życia, gdyby kwestie Å›rodowiskowe zostaÅ‚y potraktowane caÅ‚oÅ›ciowo. DuÅ„ski architekt podkreÅ›la, że nie wystarczy dziaÅ‚anie w obrÄ™bie poszczególnych budynków. „Kiedy budujesz dom, możesz zrobić kilka rzeczy, dodać kilka paneli sÅ‚onecznych na dachu i tak dalej, ale wiÄ™kszość z nich nie jest zbyt skuteczna” – powiedziaÅ‚. W zamian za to, Ingels proponuje skupienie siÄ™ na kilku szerokich dziedzinach życia ludzkoÅ›ci.

Masterplanet dzieli dotykajÄ…ce ludzkość problemy Å›rodowiskowe na pięć sektorów: transportu, energii, żywnoÅ›ci, przemysÅ‚u i gospodarki odpadami. Wyróżnia nastÄ™pnie pięć filarów zrównoważonego życia, mianowicie: bioróżnorodność, woda, zanieczyszczenia, zdrowie oraz architektura i urbanistyka. Ingels przyznaje, że pomysÅ‚ na Masterplanet wpadÅ‚ mu do gÅ‚owy podczas Å›ledzenia reakcji rzÄ…dów, spoÅ‚ecznoÅ›ci oraz Å›wiata architektury i projektowania na kryzys zdrowotny i gospodarczy zwiÄ…zany z epidemiÄ… koronawirusa. „GdybyÅ›my mogli zastosować podobnÄ… stanowczość w stosunku do kryzysu klimatycznego, myÅ›lÄ™, że poradzilibyÅ›my sobie z nim znacznie skuteczniej i znacznie szybciej, niż to sobie dzisiaj wyobrażamy” – zauważa.  

Centralnym punktem planu Masterplanet jest stworzenie jednej sieci energetycznej, która zaopatrzyÅ‚aby każdy kraj w energiÄ™ odnawialnÄ…, rozwiÄ…zujÄ…c w ten sposób obecny problem niespójnych dostaw. Po podÅ‚Ä…czeniu wszystkich paneli sÅ‚onecznych na Å›wiecie, dzienna strona planety bÄ™dzie mogÅ‚a zasilać nocnÄ… stronÄ™ w nieskoÅ„czoność. Ingels planuje również zorganizowanie recyklingu na skalÄ™ Å›wiatowÄ…, by poradzić sobie z zanieczyszczeniami.

Architekt przyznaje, że jest gotowy na wszelkÄ… krytykÄ™. Planuje jednak przyjąć jÄ… jako wskazówkÄ™ do dalszej pracy i wartoÅ›ciowe doÅ›wiadczenie. „Zamiast narzekać, że nikt tego nie robi, pomyÅ›leliÅ›my: dobra, po prostu zacznijmy to robić. Nasz projekt bÄ™dzie miaÅ‚ sens tylko wtedy, gdy wystarczajÄ…ca liczba odpowiednich podmiotów uzna go za przydatny i zechce wnieść swój wkÅ‚ad, wspóÅ‚pracować z nami i nas krytykować” – mówi.

źródÅ‚o: dezeen.com

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informacjÄ™ o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.