Architektura, która koi. Drewniany dom Tomoaki Uno Architects
Architektura, która koi. Drewniany dom Tomoaki Uno Architects
Nietuzinkowy domek został zbudowany tradycyjną japońską metodą budowlaną o nazwie itakura, w której grube deski z litego cedru łączone są bez użycia gwoździ.
Mieszkanie w Nagoi, nazwane Domem Ogimachi, zostało zamówione przez klienta dla jego matki, która potrzebowała odosobnionego i spokojnego miejsca, aby wyzdrowieć z choroby psychicznej. Projekt Tomoaki Uno jest nieskomplikowany z założenia: został zbudowany z drewna, a jego wnętrza, fasady i podział przestrzeni hołdują prostocie.
„Architekci ograniczyli paletę materiałów w tego japońskiego domu do cedru i cyprysu, aby zaoferować mieszkańcom poczucie harmonii. Reszta materiałów i wykończeń wykonana jest z materiałów naturalnych, a ja dążyłem do stworzenia architektury leczniczej we wszystkich możliwych aspektach ” – powiedział założyciel studia, Tomoaki Uno.
Co ciekawe, w Domu Ogimachi nie ma ani jednego okna. Zamiast tego umieszczono w nim z 37 świetlików zapewniających naturalne światło. Takie rozwiązanie będzie sprzyjać zachowaniu prywatności i odseparowaniu się od niechcianego towarzystwa.
Studio Haptic i firma Ramboll prezentują projekt ekologicznej wieży Regenerative Highrise, która może stanąć w dowolnym miejscu świata. Koncept, jak twierdzą twórcy projektu, ma na celu wywołanie dyskusji wokół stosunkowo krótkiego „życia” wieżowców i eksplorowanie możliwości zapobiegania ich częstym rozbiórkom.
Kochasz architekturę, filmy i pisanie? Ten konkurs jest dla Ciebie. Platforma UNI zaprasza do udziału w konkursie Reel, który wyłoni najlepsze eseje na temat architektury przyszłości.
Studio Puisto przedstawia projekt Niliaitta, pomalowanej na czarno chatki, której konstrukcja opiera się na pojedynczym filarze. Uroczy budynek znajduje się jednym z lasów nieopodal Parku Narodowego Salamajärvi w Finlandii.
Szklany biurowiec autorstwa Renzo Piano ma zostać ukończony do lutego 2022 r. W budynku znajdą się biura, siedziby firm, sklepy oraz restauracje.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.