Casa Povo, czyli jaskinia XXI wieku

Casa Povo, czyli jaskinia XXI wieku

Casa Povo, zdj. Contaminar Arquitectos

Wśród skalistego krajobrazu miasta Leiria w Portugalii stanęła nowa inwestycja zaprojektowana przez portugalskie studio architektoniczne Contaminar Arquitectos. Dom, którego pochyłe betonowe ściany przywodzą na myśl ściany jaskini, został zainspirowany pełnym kontrastów otoczeniem o nieregularnej topografii.

architekci, ich koncepcja zakładała maksymalne połączenie domu z naturą. Przy tworzeniu tego zachowującego wszystkie najlepsze cechy współczesnej architektury domu, projektanci sięgnęli do samych początków rodzaju ludzkiego. „U podstaw naszego projektu leży wnikliwe spojrzenie na początki ludzkości, a także pokłon w stronę symbiotycznego związku człowieka ze środowiskiem, w którym żyje; [chcieliśmy ukazać] paradoks odwiecznego i surowego kamienia, który staje się jednak naturalnym schronieniem”.

Casa Povo, zdj. Contaminar Arquitectos

W istocie, dom zdaje się „wyrastać” z ziemi. Jego nieregularne ściany o ostrych kątach, a także niestandardowy plan, niemożliwy do odczytania z zewnątrz, sprawiają, że całość zdaje się tajemnicza i nieprzenikniona. Zespół z Contaminar Arquitectos dodaje, że budynek, choć uderza z zewnątrz surowością, stanie się prawdziwym domem, gdy – na podobieństwo pierwotnych jaskiń – zostanie „zhumanizowany” przez swoich mieszkańców.

Casa Povo, zdj. Contaminar Arquitectos

Architekci zaznaczają, że w projekcie Casa Povo nie brakuje jednak subtelności i architektonicznych gier przestrzeni i światła. „Projekt wyróżnia się mnogością linii, które porządkują przestrzenie z harmonią i prostotą poprzez centralny element: światło; to właśnie ono oddziałuje na przestrzenie, łamiąc subtelnie prymitywne elementy” – mówią.

Casa Povo, zdj. Contaminar Arquitectos

źródło: worldarchiteture.org

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.