Centrum Edukacji Ekologicznej w Gliwicach

Centrum Edukacji Ekologicznej w Gliwicach

Centrum Edukacji Ekologicznej w Gliwicach, zdj. BB Architekci

Studio BB Architekci prezentują nowy projekt swojego autorstwa. Centrum Edukacji Ekologicznej w Gliwicach powstanie tuż obok dawnego wysypiska śmieci, które dziś przypomina zwyczajny pagórek. Centrum zaoferuje odwiedzającym niezwykłe doświadczenia, które nauczą ich, jak każdego dnia sprzyjać środowisku naturalnemu.

Oprócz kształtowania świadomości ekologicznej i umiejętności prowadzenia nieszkodliwego dla środowiska stylu życia, Centrum Edukacji Ekologicznej będzie również pełnić rolę miejskiego ośrodka gospodarowania odpadami. Ci, którzy myślą, że działalność Centrum zakończy się na segregowaniu śmieci i przypominaniu o oszczędzaniu wody, są w błędzie. Centrum wspiera również rozwój technologii, które mogą przyczynić się do ograniczenia – a nawet zaprzestania – zanieczyszczania naszej planety.

Centrum Edukacji Ekologicznej w Gliwicach, zdj. BB Architekci

 

W budynku swoją przestrzeń wstawienniczą otrzymają studenci wydziału architektury Politechniki Śląskiej, prezentujący innowacyjne rozwiązania łączące budownictwo i ekologię. Wystawione zostaną również sprzęty, które pozwalają odzyskiwać energię i ciepło w budynkach, a szczegółowe opisy i kompetentni przewodnicy pomogą zwiedzającym na dokładne zrozumienia sposobów działania technologii.

Centrum Edukacji Ekologicznej w Gliwicach, zdj. BB Architekci

 

Projekt bryły Centrum został zainspirowany okolicą, w której miał się znaleźć i jej historią. Parterowy budynek wtapia się w krajobraz dzięki zielonemu dachowi, który będzie również przystosowany do tego, by pełnić rolę tarasów spacerowych. Na placu przez Centrum znajdą się wygodne meble miejskie.

Centrum Edukacji Ekologicznej w Gliwicach, zdj. BB Architekci

 

Projektując, architekci zwracali szczególną uwagę na wykorzystanie technologii sprzyjających środowisku. Do budowy użyte będą więc prefabrykowane moduły oraz materiały ekologiczne – belki z klejonego drewna czy blacha fałdowa. Na dachu, oprócz paneli fotowoltaicznych, zostaną ustawione miejskie ule, które pozwolą zagrożonym wyginięciem pszczołom bezpiecznie rozwijać się i żyć.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.