Brazylia ze Złotym Lwem na Biennale
Brazylijski pawilon Terra, kuratorowany przez Gabrielę de Matos i Paula Tavaresa, zdobył nagrodę Złotego Lwa za najlepszy pawilon narodowy na Biennale Architektury w Wenecji w 2023 roku.
Studio Mclldowie Partners opublikowało projekt nowego żydowskiego centrum kulturalnego w Melbourne w Australii. W ramach dużego projektu powstanie nowy Centrum Kultury Żydowskiej Kadimah, biblioteka i Muzeum Żydowskie. Budynek powstał z myślą o uczczeniu historii i kultury Żydów; będzie także miejscem, w którym swoje siedziby otworzą najważniejsze instytucje związane ze społecznością żydowską w Melbourne.
Budynek powstanie na ulicy Selwyn, nieopodal innych ważnych dla społeczności żydowskiej miejsc, takich jak Jewish Holocaust Centre i szkoła Sholem Aleichem College. Jak mówią projektanci, ukończenie projektu zaowocuje stworzeniem prawdziwej żydowskiej dzielnicy kulturalnej, która będzie miejscem spotkań lokalnej społeczności. „Utworzenie nowej dzielnicy kulturalnej z dwoma światowej klasy muzeami - Jewish Holocaust Centre i Jewish Museum of Australia – […] wzbogaci naszą społeczność i zachwyci odwiedzających spragnionych smaku żydowskiego życia” - powiedział Barry Fradkin OAM, prezes Jewish Museum of Australia.
Zaprojektowany przez Mclldowie Partners wieżowiec składa się z dwóch brył. Pierwsza, parterowa, pomieści instytucje kulturalne – bibliotekę i muzeum. Druga, wyższa bryła będzie natomiast siedzibą instytucji społecznych. „Jako ośrodek kultury jidysz w Melbourne, działający już od ponad wieku, z niecierpliwością czekamy na nowy rozdział; z niecierpliwością oczekujemy przeniesienia do nowej lokalizacji, która pozwoli nam godnie powitać tak naszą społeczność, jak i inne społeczności; znajdziemy się we wspaniałym miejscu dla sztuki, muzyki, teatru, spektakli, nauki i wystaw ” – mówi Dyrektorka Centrum Kultury Żydowskiej Kadimah, Renata Singer.
źródło: archdaily.com
Brazylijski pawilon Terra, kuratorowany przez Gabrielę de Matos i Paula Tavaresa, zdobył nagrodę Złotego Lwa za najlepszy pawilon narodowy na Biennale Architektury w Wenecji w 2023 roku.
Architekci ze studia BB stanęli na wysokości zadania, zmieniając niestandardowe wymiary i ukształtowanie działki w jeden z atutów swojego projektu. W zaprojektowanym na niewielkiej parceli domu jednorodzinnym nie brakuje niczego – wygodnych pokoi, zacienionego tarasu, a nawet wodospadu.
Projekt o enigmatycznej nazwie Ambona jest dziełem architektów z pracowni INTERURBAN, którzy dołożyli wszelkich starań, by zapewnić inwestorom nietuzinkową i nieco bajkową przestrzeń do życia. Kto z nas nie chciałby, na wzór bohaterów baśni, mieszkać w wieży pośrodku malowniczych łąk?
Kaplica Rothko, znana z serii abstrakcyjnych obrazów uznanego malarza Marka Rothko, otworzy swoje podwoje już za kilka miesięcy. Odwiedzający będą mieli okazję skorzystać z nowych obiektów, takich jak park czy pensjonat.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.