Chilehaus, czyli ceglany statek

Chilehaus, czyli ceglany statek

Chilehaus, Esther Westerveld from Haarlemmermeer, Nederland [CC BY 2.0]

Chilehaus, nazywany również Chile House to dziesiÄ™ciopiÄ™trowy budynek biurowy usytuowany przy ulicy Fischertwiete w Hamburgu. ZostaÅ‚ zaprojektowany przez niemieckiego architekta Fritza Högera i ukoÅ„czony w 1924 roku.

PomysÅ‚odawcÄ… stworzenia tego niezwykÅ‚ego biurowca byÅ‚ biznesmen Henry Brarens Sloman, który w mÅ‚odoÅ›ci opuÅ›ciÅ‚ Hamburg i udaÅ‚ siÄ™ do Chile. Tam dorobiÅ‚ siÄ™ fortuny na produkcji i handlu saletrÄ… chilijskÄ…, nastÄ™pnie wieku sześćdziesiÄ™ciu lat powróciÅ‚ do rodzinnego miasta. 21 października 1922 r. Sloman kupiÅ‚ dziaÅ‚kÄ™ o powierzchni ponad 5 000 m² oraz 4,8 miliona tanich ciemno-czerwonych cegieÅ‚. Milioner marzyÅ‚ o zbudowaniu niepowtarzalnego budynku, który przypominaÅ‚by statek pasażerski, na pokÅ‚adzie którego zostawiÅ‚ EuropÄ™. Stworzenie projektu konstrukcji powierzyÅ‚ wybitnemu niemieckiemu architektowi Fritzowi Högerowi. Po zaledwie dwóch latach, 1 kwietnia 1924 r. budynek byÅ‚ gotowy do użytku i niemal natychmiast staÅ‚ siÄ™ symbolem ożywienia gospodarczego zrujnowanych przez I wojnÄ™ Å›wiatowÄ… Niemiec oraz estetycznÄ… wizytówkÄ… Hamburga. ByÅ‚ także jednym z najwiÄ™kszych biurowców w kraju poÅ‚ożonym nad Renem.

Chilehaus, Hamburg

Chilehaus liczy 5 950 m² oraz 36 000 m² powierzchni użytkowej. Z uwagi na nierównoÅ›ci terenu zostaÅ‚ osadzony na 16 metrowych żelbetowych palach. Jego fasady Å‚Ä…czÄ… siÄ™ w najwyższym punkcie, tworzÄ…c charakterystyczny spiczasty wierzchoÅ‚ek, który do zÅ‚udzenia przypomina dziób okrÄ™towy. Zakrzywiona, opÅ‚ywowa fasada majÄ…ca imitować kadÅ‚ub statku nadaje biurowcowi lekkoÅ›ci oraz wdziÄ™ku pomimo jego olbrzymich gabarytów. Na „dziobie” znajduje siÄ™ „galion” –nawiÄ…zujÄ…ca do chilijskiego herbu figura kamiennego kondora autorstwa Richarda Kuöhla (1880–1961).

Chilehaus, Hamburg

Chilehaus posiada wyÅ‚ożony kamieniami wewnÄ™trzny dziedziniec do którego prowadzÄ… portale utrzymane w stylu gotyku angielskiego. DziÄ™ki klinkierowej elewacji budynek hipnotyzuje gÅ‚Ä™biÄ… barw, nocÄ… zaÅ› majestatycznie bÅ‚yszczy, oÅ›wietlajÄ…c okolicÄ™. W zależnoÅ›ci od iloÅ›ci Å›wiatÅ‚a odcienie ciemno-czerwonych cegieÅ‚ zmieniajÄ… siÄ™. WnÄ™trza biurowca utrzymane sÄ… w stylu art déco. Na uwagÄ™ zasÅ‚ugujÄ… w szczególnoÅ›ci mahoniowe drzwi na klatkach schodowych z rÄ™cznie wytworzonymi mosiężnymi klamkami oraz wykwintnÄ… ornamentykÄ….

DzieÅ‚o Fritza Högera uważane jest za wyjÄ…tkowy przykÅ‚ad póÅ‚nocno-niemieckiego ekspresjonizmu, okreÅ›lanego czÄ™sto jako „Brick Expressionist”. Od ponad 50 lat w tym prestiżowym biurowcu swoje siedziby majÄ… zamożne firmy zajmujÄ…ce siÄ™ różnymi sektorami gospodarki. 27 wrzeÅ›nia 1983 r. budynek zostaÅ‚ objÄ™ty oficjalnÄ… paÅ„stwowÄ… ochronÄ… i dodany do krajowego rejestru zabytków, zaÅ› w 2015 r. zostaÅ‚ wpisany na listÄ™ dziedzictwa kulturowego UNESCO. W 1993 r. biurowiec zostaÅ‚ przejÄ™ty przez Union Investment Real Estate GmbH.

Fritz Höger, foto. Max Halberstadt [Public domain]

źródÅ‚o fotografii: www.chilehaus.de

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informacjÄ™ o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.