Chilehaus, nazywany również Chile House to dziesięciopiętrowy budynek biurowy usytuowany przy ulicy Fischertwiete w Hamburgu. Został zaprojektowany przez niemieckiego architekta Fritza Högera i ukończony w 1924 roku.
Pomysłodawcą stworzenia tego niezwykłego biurowca był biznesmen Henry Brarens Sloman, który w młodości opuścił Hamburg i udał się do Chile. Tam dorobił się fortuny na produkcji i handlu saletrą chilijską, następnie wieku sześćdziesięciu lat powrócił do rodzinnego miasta. 21 października 1922 r. Sloman kupił działkę o powierzchni ponad 5 000 m² oraz 4,8 miliona tanich ciemno-czerwonych cegieł. Milioner marzył o zbudowaniu niepowtarzalnego budynku, który przypominałby statek pasażerski, na pokładzie którego zostawił Europę. Stworzenie projektu konstrukcji powierzył wybitnemu niemieckiemu architektowi Fritzowi Högerowi. Po zaledwie dwóch latach, 1 kwietnia 1924 r. budynek był gotowy do użytku i niemal natychmiast stał się symbolem ożywienia gospodarczego zrujnowanych przez I wojnę światową Niemiec oraz estetyczną wizytówką Hamburga. Był także jednym z największych biurowców w kraju położonym nad Renem.
Chilehaus liczy 5 950 m² oraz 36 000 m² powierzchni użytkowej. Z uwagi na nierówności terenu został osadzony na 16 metrowych żelbetowych palach. Jego fasady łączą się w najwyższym punkcie, tworząc charakterystyczny spiczasty wierzchołek, który do złudzenia przypomina dziób okrętowy. Zakrzywiona, opływowa fasada mająca imitować kadłub statku nadaje biurowcowi lekkości oraz wdzięku pomimo jego olbrzymich gabarytów. Na „dziobie” znajduje się „galion” –nawiązująca do chilijskiego herbu figura kamiennego kondora autorstwa Richarda Kuöhla (1880–1961).
Chilehaus posiada wyłożony kamieniami wewnętrzny dziedziniec do którego prowadzą portale utrzymane w stylu gotyku angielskiego. Dzięki klinkierowej elewacji budynek hipnotyzuje głębią barw, nocą zaś majestatycznie błyszczy, oświetlając okolicę. W zależności od ilości światła odcienie ciemno-czerwonych cegieł zmieniają się. Wnętrza biurowca utrzymane są w stylu art déco. Na uwagę zasługują w szczególności mahoniowe drzwi na klatkach schodowych z ręcznie wytworzonymi mosiężnymi klamkami oraz wykwintną ornamentyką.
Dzieło Fritza Högera uważane jest za wyjątkowy przykład północno-niemieckiego ekspresjonizmu, określanego często jako „Brick Expressionist”. Od ponad 50 lat w tym prestiżowym biurowcu swoje siedziby mają zamożne firmy zajmujące się różnymi sektorami gospodarki. 27 września 1983 r. budynek został objęty oficjalną państwową ochroną i dodany do krajowego rejestru zabytków, zaś w 2015 r. został wpisany na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. W 1993 r. biurowiec został przejęty przez Union Investment Real Estate GmbH.
Konkurs architektoniczny Moon Base 2124 to wyzwanie dla studentów, architektów, projektantów, naukowców i wizjonerów, aby zaproponowali pomysły na to, jak wyglądać będzie osiedle księżycowe w 2124 roku, w setną rocznicę uruchomienia programu Artemis. Konkurs ma na celu zaprojektowanie samowystarczalnego, samodzielnie utrzymującego się osiedla księżycowego o zamkniętym systemie i modułowej naturze zaprojektowanego dla łatwej przyszłej rozbudowy, budowy i montażu.
Ludzkość żyła i pracowała przede wszystkim na obszarach wiejskich. Teraz ponad połowa światowej populacji mieszka w miastach i miasteczkach. Liczba mieszkańców miast wzrasta. Szacuje się, że 900 milionów mieszkańców miast i ponad miliard mieszkańców wsi żyje obecnie w przeludnionych i złej jakości mieszkaniach bez dostępu do wody, kanalizacji i wywozu śmieci. Wynajęcie niedrogich domów w największych miastach świata graniczy obecnie z cudem. Jako architekci, projektanci i urbaniści musimy pochylić się nad kwestią przeludnienia miast i szukać rozwiązań tego trudnego problemu.
Miejsca Pracownia Urbanistyczna w Poznaniu ogłasza konkurs dla studentów na koncepcję zagospodarowania fragmentu doliny Wierzbaka pomiędzy osiedlami Bonin i Winiary. Honorowy patronat nad konkursem objął Prezydent Miasta Poznania.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.