Ciemny dom od studia REFORM ARCHITEKT

Ciemny dom od studia REFORM ARCHITEKT

RE: DARK HOUSE, zdj. REFORM ARCHITEKT

Pracownia architektoniczna REFORM ARCHITEKT od lat zachwyca rodzimy i zagraniczny świat architektury minimalistycznymi, niezwykle trafnymi projektami. Studio z biegiem czasu wyrobiło sobie nienaganną opinię i styl, którego nie sposób pomylić z kimkolwiek innym. W najnowszym projekcie RE: DARK HOUSE Tomaszewski i spółka sięgają po popularny ostatnio trend ciemnego domu, przekładając go na swój własny unikalny architektoniczny język.

Przed projektowaniem zawsze chce zobaczyć teren, gdzie ma stanąć dom – to zdecydowanie ułatwia pierwsze kroki podczas tworzenia projektu. W tym przypadku teren jest lekko nierówny i skarpowaty oraz mocno zalesiony. Nie chciałem, by dom wyglądał jak wbity w teren. Pomimo prostego, wręcz prostolinijnego rzutu, elewację postanowiłem więc nieco rozbrylić i wprawić w ruch. W praktyce oznacza to, że raz wysuwa się na 1,5 m do przodu, innym razem do tyłu. Wszystko miało na celu uniknięcie wycinki drzew, które są nieodzownym elementem krajobrazu wokół domu. Wspomnianą ruchomą strukturę budynku osiągnąłem dzięki licznym przesunięciom” – mówi o swoim najnowszym projekcie Marcin Tomaszewski.

RE: DARK HOUSE, zdj. REFORM ARCHITEKT

 

Sama bryła domu, niezwykle minimalistyczna, nawet pomimo wspomnianych przez architekta przesunięć i doskonałego projektu, mogłaby wydawać się dość oczywista i niewystarczająco interesująca. Tym, co czyni wizję REFORM wyjątkową, jest kolor i faktura elewacji. Ta bowiem została obłożona ciemnym tynkiem w kolorze Grigio Naturale RF. Co istotne, za stworzenie tego koloru odpowiada Marcin Tomaszewski – powstał on specjalnie na potrzeby tego właśnie projektu. Dzięki wyjątkowej barwie i różnym technikom kładzenia tynku na poszczególnych częściach domu, kolor ścian będzie „zmieniał się” w zależności od pory dnia, kąta padania oraz barwy światła.

RE: DARK HOUSE, zdj. REFORM ARCHITEKT
RE: DARK HOUSE, zdj. REFORM ARCHITEKT

 

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.