Pracownia architektoniczna REFORM ARCHITEKT od lat zachwyca rodzimy i zagraniczny świat architektury minimalistycznymi, niezwykle trafnymi projektami. Studio z biegiem czasu wyrobiło sobie nienaganną opinię i styl, którego nie sposób pomylić z kimkolwiek innym. W najnowszym projekcie RE: DARK HOUSE Tomaszewski i spółka sięgają po popularny ostatnio trend ciemnego domu, przekładając go na swój własny unikalny architektoniczny język.
Przed projektowaniem zawsze chce zobaczyć teren, gdzie ma stanąć dom – to zdecydowanie ułatwia pierwsze kroki podczas tworzenia projektu. W tym przypadku teren jest lekko nierówny i skarpowaty oraz mocno zalesiony. Nie chciałem, by dom wyglądał jak wbity w teren. Pomimo prostego, wręcz prostolinijnego rzutu, elewację postanowiłem więc nieco rozbrylić i wprawić w ruch. W praktyce oznacza to, że raz wysuwa się na 1,5 m do przodu, innym razem do tyłu. Wszystko miało na celu uniknięcie wycinki drzew, które są nieodzownym elementem krajobrazu wokół domu. Wspomnianą ruchomą strukturę budynku osiągnąłem dzięki licznym przesunięciom” – mówi o swoim najnowszym projekcie Marcin Tomaszewski.
Sama bryła domu, niezwykle minimalistyczna, nawet pomimo wspomnianych przez architekta przesunięć i doskonałego projektu, mogłaby wydawać się dość oczywista i niewystarczająco interesująca. Tym, co czyni wizję REFORM wyjątkową, jest kolor i faktura elewacji. Ta bowiem została obłożona ciemnym tynkiem w kolorze Grigio Naturale RF. Co istotne, za stworzenie tego koloru odpowiada Marcin Tomaszewski – powstał on specjalnie na potrzeby tego właśnie projektu. Dzięki wyjątkowej barwie i różnym technikom kładzenia tynku na poszczególnych częściach domu, kolor ścian będzie „zmieniał się” w zależności od pory dnia, kąta padania oraz barwy światła.
Nowojorska firma HWKN wybuduje 18 200 metrów kwadratowych zabudowy miejskiej w dzielnicy handlowej Canada Water w Londynie. Projekt powstaje we współpracy ze studiem Bjarke Ingels Group, deweloperem Art-Invest Real Estate UK oraz lokalną społecznością.
Studio MVRDV prezentuje swój najnowszy projekt, stworzony specjalnie dla państwowej firmy energetycznej Taipower. Oryginalna forma budynku odzwierciedla dążenia Tajwanu do produkcji energii przyjaznej środowisku i obywatelom.
Park publiczny w pobliżu Pier District w Sankt Petersburgu na Florydzie został uświetniony nową instalacją artystyczną. Rzeźba autorstwa amerykańskiej artystki Janet Echelman, zatytułowana Bending Arc, jest ukłonem w stronę prężnie działających w Stanach Zjednoczonych ruchów na rzecz praw obywatelskich i praw człowieka, których poczynania na przestrzeni lat poprawiły poziom życia dziesiątek tysięcy obywateli należących do mniejszości.
Pracownia architektoniczna OV-A z siedzibą w Pradze zakończyła przebudowę siedziby szklanej firmy Lasvit w Nowym Borze w Czechach. Projekt zakładał odnowienie XIX-wiecznego budynku i stworzenie nowej konstrukcji, kontrastującej z historyczną budowlą.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.