Bending Arc. Sztuka aktywizmu

Bending Arc. Sztuka aktywizmu

Bending Arc, zdj. Brain Adams

Park publiczny w pobliżu Pier District w Sankt Petersburgu na Florydzie został uświetniony nową instalacją artystyczną. Rzeźba autorstwa amerykańskiej artystki Janet Echelman, zatytułowana Bending Arc, jest ukłonem w stronę prężnie działających w Stanach Zjednoczonych ruchów na rzecz praw obywatelskich i praw człowieka, których poczynania na przestrzeni lat poprawiły poziom życia dziesiątek tysięcy obywateli należących do mniejszości.

Chciałam uczcić odwagę ludzi, których praca pozwala nam dziś doświadczać wolności i poczucia wspólnoty” – powiedziała artystka. Instalacja Echelman przemawia do widza na wielu poziomach. Znaczenie ma zarówno jej forma, nazwa, jak i miejsce, w którym stanęła – molo w Pier District.

Bending Arc, zdj. Brain Adams

Echelman czerpała inspirację z historii Florydy – miejsca, które nierozerwalnie łączone jest z działalnością na rzecz wolności, równości i tolerancji. Rzeźbiarka odnosi się aż do lat 50. ubiegłego wieku, kiedy to mieszkańcy Florydy sprzeciwili się segregacji rasowej na miejskich plażach i kąpieliskach. Ich protesty przyniosły skutek w postaci zmian w prawie, uchwalonych przez Sąd Najwyższy. Dlatego właśnie jej dzieło nawiązuje bezpośrednio do krajobrazu nadmorskiego – ręcznie plecione siatki w odcieniach błękitu rozpięte na palach imitują plażę, pierwszy obszar, w którym mieszkańcy Florydy mogli spotkać się bez podziałów i uprzedzeń.

Bending Arc, zdj. Brain Adams

Nazwa instalacji została zaczerpnięta z przemowy Martina Luthera Kinga, wygłoszonej na jednym z wieców. „The arc of the moral universe is long, but it bends toward justice” – powiedział wówczas King. Bending Arc, czyli Nagięty Łuk, oznacza zbliżanie się społeczeństwa do sprawiedliwości i jedności. Jest to jednocześnie dobra wróżba dla świata i zachęta do jednoczenia się pomimo różnic.

źródło: dezeen.com

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.