Corten Villa. Dom jak wino

Corten Villa. Dom jak wino

Corten Villa, zdj. Machoń Architekci

Tomasz Machoń, Jan Machoń, Dominika Spyrka z pracowni architektury Machoń Architekci przedstawiają niezwykle ciekawy projekt domu jednorodzinnego. Corten Villa, która niebawem stanie na jednej z działek w Małopolsce, zachwyci wszystkich miłośników surowego projektowania w stylu industrialnym.

Ostatnie kilka lat przyniosło odrodzenie się stylu industrialnego. Projektanci wnętrz sięgali po beton, cegłę i inne niepoddane większej obróbce surowce, aby zmienić zwykłe pomieszczenia w modne niby-loftowe przestrzenie, architekci zaś coraz odważniej brnęli w trend „niewykończonego budynku”. O ile powrót surowych klimatów mogliśmy podziwiać w miejskich przestrzeniach publicznych, o tyle mało kto decydował się na utrzymanie w takim stylu domu mieszkalnego. Odwagą i smakiem potrzebnymi do stworzenia pełnej charakteru, lecz nieprzytłaczającej przestrzeni mieszkalnej wykazali się architekci z pracowni Machoń.

Corten Villa, zdj. Machoń Architekci

 

W prostym, geometrycznym budynku króluje surowy beton, stal nierdzewna, granit i – rzecz jasna – corten, od którego dom wziął swoją nazwę. Architekci postawili na ten materiał, wiedząc, że „zestarzeje” się w sposób, który tylko uszlachetni cały projekt. Co zainspirowało twórców domu? „Punktem wyjścia do rozważań nad estetyką projektu była architektura wczesnego modernizmu i twórczość architektów amerykańskich lat 30. ubiegłego wieku, takich jak Frank Lloyd Wright, dominacja dwóch kierunków (pion i poziom), zestawiona z przenikającymi się bryłami poszczególnych części budynku. Architektura wczesnego modernizmu, choć wciąż uważana za wyznacznik czegoś nowoczesnego i atrakcyjnego, otrzymała dodatkowy „pazur” w postaci kilku przełamań zasady horyzontalności i wertykalności, a to poprzez wprowadzenie kąta ostrego na elementach stalowych” – opowiadają architekci odpowiedzialni za projekt.

Corten Villa, zdj. Machoń Architekci

 

W rozmowie z portalem Architektura i Biznes przyznają również, że przygotowanie projektu znacznie ułatwił im fakt, iż znają się z inwestorem. Dzięki temu, przy wspólnej pracy, udało się znaleźć doskonałe rozwiązania estetyczne i funkcjonalne.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.