Mauzoleum w Bangledeszu
Cegły, łuki i ornamenty nawiązujące do lokalnej kultury do znaki rozpoznawcze mauzoleum, które powstało w Bangladeszu. Autorami niezwykłego projektu są architekci z Kashef Chowdhury/URBANA.
Portugalskie studio Bernardo Rodrigues Architects prezentuje niezwykły obiekt sakralny, który powstał w małej wiosce na Azorach. Zbudowany na cmentarzu na południu portugalskiej wyspy São Miguel budynek został zamówiony przez władze miejscowości, aby oddać hołd lokalnej społeczności.
Kaplica Wiecznego Światła, bo tak można przetłumaczyć nazwę obiektu, znajduje się przy głównej drodze przez wieś, pomiędzy lokalnym cmentarzem a domami mieszkalnymi. Jej nietypowy kształt, jak utrzymują architekci odpowiedzialni za projekt, ma przywodzić na myśl kwiat pochylający się w kierunku słońca lub kłaniający się pobliskiej wiosce i oceanowi.
„Główną cechą tej wioski jest długa droga biegnąca równolegle do oceanu i pól, oraz najnowsza część wioski, która znajduje się na wzniesieniu” – powiedział Bernardo Rodrigues. „Rada miejscowości uznała, że lokalni mieszkańcy potrzebują odpowiednio dostojnej kaplicy po prawej stronie miejscowości, po drodze na cmentarz. Dzięki temu uda się nawiązać połączenia przestrzenne, jak i symboliczne, pomiędzy dawną wioską a nowymi osadami” – dodał.
Srebrne ściany budynku w kształcie odwróconej piramidy są naturalnie oświetlone sześciometrowym świetlikiem i małym oknem przy ołtarzu. Rozmieszczenie źródeł światła zostało zaplanowane tak, aby jego dopływ do wnętrz zmieniał ich odbiór zależnie od pory dnia i roku. Architekci przyznają, że pomysł na takie rozwiązanie został zainspirowany wizytą w Tomba Brion we Włoszech, gdzie znajduje się ołtarz projekt Carlo Scarpy, również rozwijający motyw piramidy.
Cegły, łuki i ornamenty nawiązujące do lokalnej kultury do znaki rozpoznawcze mauzoleum, które powstało w Bangladeszu. Autorami niezwykłego projektu są architekci z Kashef Chowdhury/URBANA.
Platforma UNI zaprasza architektów i studentów do udziału w konkursie School of Thought, którego przedmiotem jest projekt liceum wspierającego kreatywność uczniów.
MAD Architects rozpoczęło prace nad swoim pierwszym projektem kulturalnym w Europie, Muzeum Migracji FENIX w Rotterdamie. Projekt został zlecony przez Fundację Droom en Daad i opiera się w dużej mierze na renowacji sławnego magazynu Fenix, którzy przez długi czas był uznawany za największy budynek tego typu na świecie. Odwołanie się do historii tego niezwykłego budynku dodatkowo podkreśli związek projektu z miastem.
Nagroda Architektoniczna Prezydenta Warszawy została przyznana już po raz piaty. Jury wyłoniło zwycięzców sześciu kategorii spośród 140 zgłoszonych budynków.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.