Dolmen Shelter. Hotel w kamieniu

Dolmen Shelter. Hotel w kamieniu

Dolmen Shelter, zdj. Davit Jilavyan i Mary Jilavyan

Duet moskiewskich architektów, Davit Jilavyan i Mary Jilavyan, zaprezentowali oryginalny projekt hotelu sprawiającego wrażenie naturalnych, olbrzymich kamieni. Do stworzenia projektu zainspirowała ich sama natura – pomysł na projekt zrodził się, gdy architekci przyglądali się leżącym obok siebie kamieniom nieopodal ich domu.

Projekt mini-hotelu został nazwany Dolmen Shelter. Oryginalna wizja charakteryzuje się niestandardowym użyciem motywu ogromnych kamieni – budynki wyglądają, jakby wydrążono w nich wnętrza, które mogą służyć jako pomieszczenia mieszkalne. Przebywanie w pokoju ma dawać złudzenie mieszkania w prawdziwej jaskini, bliskiego połączenia z naturą. Surowe kształty i mała ingerencja projektu w wygląd elewacji przywodzą na myśl także mistyczne, pradawne formy, np. Stonehenge. „Chcieliśmy stworzyć atmosferę groty. Jaskinie to miejsca, w których mieszkali wszyscy nasi przodkowie. Czy to nie jest interesujące, ale masz wszystko, czego potrzebujesz, aby wygodnie żyć?” – pytają Davit i Mary Jilavyan.

Dolmen Shelter, zdj. Davit Jilavyan i Mary Jilavyan

 

„Wszystko, co stworzyła natura, jest doskonałe. Ludzie nigdy nie osiągną tej doskonałości, ale możemy zobaczyć i uczyć się od natury, największego twórcy, dlatego właśnie te kształty zostały wykonane ze zbrojonego betonu i licowane tynkiem imitującym naturalny kamień” – mówią architekci. „Jesteśmy zmęczeni nowoczesnymi projektami domów, które wyglądają jak akwarium, z czterema ścianami ze szkła, więc w naszym projekcie jest tylko kilka okien; nie chcieliśmy, aby do domu wpadało dużo światła” – dodają.

Dolmen Shelter, zdj. Davit Jilavyan i Mary Jilavyan

źródło: worldarchitecture.org

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.