Architekci w hołdzie wybitnemu naukowcowi! Czeskie studio podjęło się reinterpretacji budynku, który na dobre wpisał się w historię rozwoju nauki.
Studio CHYBIK + KRISTOF ujawniło plany odbudowy szklarni, w której naukowiec Gregor Mendel przeprowadzał swoje pionierskie eksperymenty, które do dziś stanowią fundament genetyki. Położona w Brnie w Czechach, oryginalna szklarnia została zniszczona przez burzę w latach 70. XIX wieku.
Biuro CHYBIK + KRISTOF zaprojektowało strukturę przypominającą oryginalny budynek. Do odbudowy zostaną użyte zachowane pozostałe po dawnej szklarni fundamenty, by podkreślić bezpośrednie powiązanie pomiędzy starym a nowym, i symbolicznie przedłużyć dziedzictwo wybitnego naukowca. Aby wprowadzić element nowoczesności, architekci użyją materiałów nowej generacji – w przeciwieństwie do oryginalnego budynku, plan architektów zakłada zupełnie przeszklone ściany i wysoki, jasny dach.
„Nasza koncepcja szklarni jest głęboko zakorzeniona w pracach Gregora Mendla. […] Opierając się na pojęciu dziedziczenia oraz oryginalnych rysunkach naukowca, stworzyliśmy tę bardzo złożoną strukturę, która stanowi nasz hołd dla jego spuścizny” – mówi Ondřej Chybík.
Szklarnia zostanie otwarta dla publiczności w roku 2020, w 200 urodziny Gregora Mendla. W założeniu, ma być miejscem wydarzeń kulturalnych oraz naukowych i spotkań społeczności zainteresowanej pracami naukowca.
Architekci André Caetano i Ana Fiúza prezentują wyjątkową i pomysłową przebudowę. Dzięki ogromnemu wkładowi energii twórczej i architektonicznemu wyczuciu projektantom udało się zmienić dawny tartak w portugalskim mieście Oeiras w nowoczesny i wygodny dom jednorodzinny.
Dziś Rio, jutro Kopenhaga. Stolica Danii otrzymała tytuł Światowej Stolicy Architektury 2023, co oznacza, że już i za dwa lata będzie gospodarzem International Union of Architect’s World Congress.
Dom położony w dobrej dzielnicy miasta, doskonale doświetlone, urządzone ze smakiem wnętrza – oto architektoniczne marzenia większości z nas. Jak widać, doskonale spełnić je potrafią architekci z pracowni INOSTUDIO. Zaprojektowana przez nich willa miejska urzeka skromnością i ponadczasową klasą.
Prace renowacyjne nad Neue Nationalgalerie w Berlinie Miesa van der Rohe zbliżają się do końca. Renowacja, nadzorowana przez studio architektoniczne David Chipperfield Architects, była według niektórych koniecznością. Modernistyczny budynek Neue Nationalgalerie – a jednocześnie jedyny powojenny projekt Miesa van der Rohe w Niemczech - powstały w 1968 roku, zdążył bowiem ulec wynikającym z upływu czasu zniszczeniom.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.