Architekci André Caetano i Ana Fiúza prezentują wyjątkową i pomysłową przebudowę. Dzięki ogromnemu wkładowi energii twórczej i architektonicznemu wyczuciu projektantom udało się zmienić dawny tartak w portugalskim mieście Oeiras w nowoczesny i wygodny dom jednorodzinny.
Caetano i Fiúza pracowali razem, aby przekształcić XVIII-wieczny budynek w sercu miasta w wygodną rezydencję dla młodej pary, której marzeniem było oryginalne i spersonalizowane miejsce do życia. Ich wybór padł na XVIII-wieczny tartak, który należało unowocześnić i przystosować do potrzeb mieszkańców. Jak mówią architekci, projektowanie rozpoczęli od dokładnej analizy wymiarów i układu tartaku. „Chcieliśmy zachować jego bryłę i dwuspadowy dach, które są doskonale zintegrowane z charakterystycznym sąsiedztwem” – wspominają.
Para architektów wprowadziła do projektu aż trzy patia, które tworzą silne połączenie między przestrzenią wewnętrzną i zewnętrzną. Dzięki nim mieszkańcy mogą zażywać świeżego powietrza i spędzać czas na zewnątrz, ciesząc się jednocześnie bezpieczeństwem i prywatnością. Co więcej, patia sprawiają, że wnętrza starego tartaku wydają się większe i jaśniejsze.
Zarówno elewacja, jak i wnętrza domu zostały utrzymane w niezwykle minimalistycznym stylu. Na ścianach króluje czysta, wręcz sterylna biel. Białe są również meble oraz dodatki. Aby przełamać monolityczne białe przestrzenie, architekci zdecydowali się na dodanie drewnianych i kamiennych detali. One również utrzymane są w stonowanych, zgaszonych barwach.
Heatherwick Studio zostało wybrane do wykonania projektu biurowca dla hiszpańskiej sieci domów towarowych El Corte Ingles w Madrycie. Projekt został opracowany we współpracy z lokalnymi biurami architektonicznymi: CLK i BAC Engineering Consultancy Group.
Mieszkańcy wielkich miast mogą narzekać na wszechobecny tłok, gwar i nieznośną prędkość życia. Alternatywą dla tych, którzy mogą sobie na to pozwolić, jest przeprowadzka do tak zwanej „sypialni miasta”. Takie rozwiązanie pozwala jednocześnie na uczestniczenie w życiu metropolii i odpoczynek w zacisznym otoczeniu natury. Na te potrzeby odpowiada dom pod Poznaniem projektu Tomasza Mielczyńskiego. Położony nieopodal parku narodowego dom zapewni mieszkańcom maksimum kontaktu z naturą bez konieczności rezygnacji z wielkomiejskiego stylu życia.
Od połowy września można oddawać głosy na najlepszą realizację architektoniczną w Warszawie. Z dziesiątek obiektów nominowanych w sześciu kategoriach - Architektura użyteczności publicznej, Architektura komercyjna, Architektura mieszkaniowa, Nowe życie budynków, Projektowanie przestrzeni publicznej, Wydarzenie architektoniczne – głosami publiczności zostaną wybrane najlepsze.
Architekci w hołdzie wybitnemu naukowcowi! Czeskie studio podjęło się reinterpretacji budynku, który na dobre wpisał się w historię rozwoju nauki.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.