Architekci André Caetano i Ana Fiúza prezentują wyjątkową i pomysłową przebudowę. Dzięki ogromnemu wkładowi energii twórczej i architektonicznemu wyczuciu projektantom udało się zmienić dawny tartak w portugalskim mieście Oeiras w nowoczesny i wygodny dom jednorodzinny.
Caetano i Fiúza pracowali razem, aby przekształcić XVIII-wieczny budynek w sercu miasta w wygodną rezydencję dla młodej pary, której marzeniem było oryginalne i spersonalizowane miejsce do życia. Ich wybór padł na XVIII-wieczny tartak, który należało unowocześnić i przystosować do potrzeb mieszkańców. Jak mówią architekci, projektowanie rozpoczęli od dokładnej analizy wymiarów i układu tartaku. „Chcieliśmy zachować jego bryłę i dwuspadowy dach, które są doskonale zintegrowane z charakterystycznym sąsiedztwem” – wspominają.
Dom w XVII-wiecznym tartaku, zdj. Nuno Almendra
Para architektów wprowadziła do projektu aż trzy patia, które tworzą silne połączenie między przestrzenią wewnętrzną i zewnętrzną. Dzięki nim mieszkańcy mogą zażywać świeżego powietrza i spędzać czas na zewnątrz, ciesząc się jednocześnie bezpieczeństwem i prywatnością. Co więcej, patia sprawiają, że wnętrza starego tartaku wydają się większe i jaśniejsze.
Dom w XVII-wiecznym tartaku, zdj. Nuno Almendra
Zarówno elewacja, jak i wnętrza domu zostały utrzymane w niezwykle minimalistycznym stylu. Na ścianach króluje czysta, wręcz sterylna biel. Białe są również meble oraz dodatki. Aby przełamać monolityczne białe przestrzenie, architekci zdecydowali się na dodanie drewnianych i kamiennych detali. One również utrzymane są w stonowanych, zgaszonych barwach.
Szkoła w Colburn ogłosiła plany rozbudowy swojego kampusu o powierzchni 100 000 stóp kwadratowych. Kampus, który znajduje się w centrum Los Angeles, został zaprojektowany przez Franka Gehry’ego i jego firmę Gehry Partners.
Większość z nas jest przywiązana do jakiegoś miejsca. Czasami jest to miejscowość, w której przyszliśmy na świat, innym razem – miejsce, w którym sami postanowiliśmy rozpocząć życie. Jako rdzenni lub przyjezdni mieszkańcy znamy swoje miasta doskonale i jesteśmy w stanie opowiadać o nich lepiej niż niejeden przewodnik! Miłość do miast i wiedzę na ich temat przekazujemy również naszym dzieciom i młodszemu rodzeństwu – i to właśnie do nich adresowany jest ten konkurs!
Międzynarodowa Unia Architektów (UIA) ogłosiła zdobywcę tegorocznego Złotego Medalu – najwyższego odznaczenia przyznawanego przez tę organizację. Złoty Medal UIA został przyznany brazylijskiemu architektowi Paulo Mendesowi da Rocha
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.