Willa w środku miasta. Projekt INOSTUDIO Architekci
Willa w środku miasta. Projekt INOSTUDIO Architekci
Dom położony w dobrej dzielnicy miasta, doskonale doświetlone, urządzone ze smakiem wnętrza – oto architektoniczne marzenia większości z nas. Jak widać, doskonale spełnić je potrafią architekci z pracowni INOSTUDIO. Zaprojektowana przez nich willa miejska urzeka skromnością i ponadczasową klasą.
Bezpośredni dostęp światła naturalnego do domu jest dla nas bardzo istotny. Działka ma wystawę wschodnią (ogród od wschodu). Od strony południowo‑zachodniej, przy granicy działki, znajduje się wysoka, około piętnastometrowa willa, która dosyć mocno ogranicza ilość światła wpadającego na działkę w godzinach popołudniowych. Dodatkowo od strony zachodniej są wysokie drzewa, które zasłaniają dostęp światła naturalnego. Znacznie większa ilość światła naturalnego jest dostępna natomiast na wyższych kondygnacjach. Istotne dla nas jest, aby spróbować znaleźć rozwiązanie, które pozwoli na uzyskanie naturalnego światła w salonie w godzinach popołudniowych” – opowiadają o swoim wymarzonym domu inwestorzy.
Aby wpisać budynek w otaczający kontekst i nadać mu ponadczasowego charakteru, architekci postawili na tradycyjny dach dwuspadowy. Element nowoczesności wprowadzili poprzez „oczyszczenie” bryły domu z niepotrzebnych dodatków, dzięki czemu zachwyca czystością formy i minimalizmem. Białą elewację zestawiono z drewnianą okładziną, aby nieco „ocieplić” projekt.
„Najtrudniejsze w projekcie było rozwiązanie problemu doświetlenia przestrzeni dziennej zachodnim światłem słonecznym. Od strony południowo‑zachodniej zaprojektowano więc dużą „dziurę w dachu”, która na niższej kondygnacji przechodzi w atrium z zielenią. Dzięki temu zabiegowi można złapać światło naturalne dostępne na dachu. Zachodnie światło słoneczne może penetrować w głąb atrium, dzięki czemu w salonie, który styka się bezpośrednio z atrium, mamy dostęp światła słonecznego bezpośredniego, ale również pośredniego - odbitego” – mówi Magdalena Wolska z INOSTUDIO Architekci.
Zespół urbanistyczny LandLAB został ogłoszony zwycięzcą międzynarodowego konkursu na projekt rozbudowy nadmorskiej promenady Sirius Seafront Promenade w Rosji. Zespół z Nowej Zelandii został wybrany spośród 68 praktyk architektonicznych, które zgłosiły swoje prace konkursowe.
Bjarke Ingels Group we współpracy z NASA i ICON przedstawiają Mars Dune Alpha, ośrodka badawczego, który zapewni komfortowe miejsce do życia i pracy dla astronautów na Marsie. Mierząca 1700 stóp kwadratowych struktura, która obecnie znajduje się w fazie budowy w Johnson Space Center w Houston, została wydrukowana w 3D.
Warszawski oddział SARP we współpracy z Urzędem Gminy Izabelin ogłosił konkurs na opracowanie koncepcji rewitalizacji przestrzeni publicznych centrum Izabelina wraz z przebudową Urzędu Gminy oraz budową dwóch obiektów użyteczności publicznej.
Studio Melike Altınışık Architects opublikowało kolejne zdjęcia zaprojektowanej przez nich wieży telewizyjno-radiowej. Futurystyczna, oryginalna konstrukcja o wysokości 369 metrów stanie w centrum Stambułu. Choć budynek częściowo funkcjonuje już od końca ubiegłego roku, spełniając swoje podstawowe funkcje, to wciąż jest zamknięty dla odwiedzających. Całkowite zakończenie prac nad wnętrzami wieży planowane jest na koniec wiosny tego roku.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.